Acasa Sport-AutoSport Meci amical. Steaua – Ludogorets, scor 0-3 (video)

Meci amical. Steaua – Ludogorets, scor 0-3 (video)

20 afisari

Prima înfrângere a Stelei din 2016 a fost una drastică, 0-3 în fața campioanei Bulgariei, Ludogorets Razgrad, care în urmă cu un an și jumătate îi bara drumul către grupele Ligii Campionilor.

Un rol deosebit de important l-a avut Cosmin Moți, la fel ca pe vremea când roș-albaștrii erau antrenați de Costel Gâlcă. Fostul dinamovist a fost cel care a deschis scorul, cu o execuție ciudată, în minutul 13. A fost 2-0 la pauză, după ce Quixada a marcat cu un șut frumos, din afara careului. Marica a avut cea mai mare ocazie a Stelei, dar lovitura sa de cap a trecut alături de poartă (21).

Schimbările din a doua repriză nu au putut aduce prea multe plusuri pentru roș-albaștri, pe fondul unui joc destul de fragmentat. Papp a avut cele mai mari șanse de gol pentru campioana României, de fiecare dată în urma unor centrări venite din faze fixe, dar nu a reușit să trimită pe poartă (66, 86).

În prelungiri, Steaua a mai primit un gol, din partea lui Chunchukov, care a punctat cu o lovitură de cap (90+1).
Steaua dispută în această seară, de la ora 19:00, al patrulea amical al iernii. Adversară îi va fi formaţia care o scotea din play-off-ul pentru Ligă în 2014, Ludogorets.

Meci amical. Steaua - Ludogorets

Meci amical. Steaua – Ludogorets

Campioana a intrat în ultima fază a pregătirii de iarnă, de revenirea în ţară mai despărţindu-i pe roş-albaştri o săptămână. După perioada de acumulări din primul cantonament, acum Marica&Co lucrează mult mai mult cu mingea, încercându-se să se creeze mecanismele şi automatismele care să îi aducă echipei al patrulea titlu la rând.

Astăzi, de la ora 19:00, rol-albaştrii au în faţă poate cel mai tare adversar din această iarnă. Inițial, formația antrenată de Laurențiu Reghecampf trebuia să joace pe 30 ianuarie cu Metalist Harkov, dar amicalul a fost amânat și înlocuit cu o partidă test contra campioanei Bulgariei, Ludogorets Razgrad, unde evoluează doi foşti stelişti: Prepeliţă şi Keşeru.

La Ludogorets joacă și un al treilea român, Cosmin Moți, omul decisiv în urmă cu două sezoane, în play-off-ul Champions League, când a apărat două lovituri de departajare în disputa cu Steaua.

După ce a debutat cu Young Boys, Ciprian Marica a fost protejat de Reghe în confruntarea cu Ujpest. Atacantul nu este încă la 100% din potenţial, astfel că staff-ul tehnic are mare grijă în ceea ce îl priveşte, mai ales că vine după o lungă perioadă de absenţă.

Vârful a revenit printre titulari cu Sturm Graz, când a obţinut un penalty şi a înscris unicul gol al meciului. Contra austriecilor Marica a stat pe teren mai mult de o oră de joc, astfel că sunt şanse reduse ca Reghecampf să îl forţeze astăzi.

Cum ar putea arăta echipa în disputa cu Ludogorets

Niţă – Răpă, Papp, Varela, Momcilovici – Pintilii, Bourceanu – Adi Popa, Stanciu, Hamroun – Bawab

Rezultatele din amicalele campioanei

Steaua – Sturm Graz 1-0

Steaua – Ujpest 2-0

Steaua – Young Boys 2-2

Două meciuri de pregătire mai are de disputat Steaua în turneul din Turcia, ambele transmise în direct de Digi Sport 1

4 februarie: Steaua – Djurgardens IF (Suedia) – ora 19:00

6 februarie: Steaua – AS Trencin (Slovacia) – ora 19:00.

Meci amical. Steaua – Ludogorets poate fi urmarit video live stream aici sau aici