Acasa Sport-AutoSport Meci amical: Steaua – Werder Bremen, scor 0-0 (video)

Meci amical: Steaua – Werder Bremen, scor 0-0 (video)

6 afisari

Steaua București a terminat la egalitate cu formația germană Werder Bremen, 0-0, joi seara, într-un un meci amical disputat la Algeciras, în primul stagiu de pregătire din Spania.

Steaua a jucat mult mai bine cu formația de pe locul 11 din Bundesliga decât cu penultima clasată (FC Nurnberg), în fața căreia a pierdut cu 1-5. Campionii au făcut o primă repriză bună și au ratat câteva ocazii bune de gol, având chiar și o bară, prin Tănase (27), după ce același jucător trimisese peste poartă din lovitură liberă (24). Werder a avut o situație notabilă în min. 30, când olandezul Elia a fost blocat in extremis de portarul Niță.

Steaua a fost privată de un penalty în min. 38, când Chipciu a fost agățat clar în careu de Bargfrede, dar arbitrul nu a dictat nimic. În partea secundă, deși a schimbat aproape complet garnitura, Steaua a continuat să își creeze ocazii, prin Stanciu (48), Grădinaru (59, 64). Werder a beneficiat de o singură situație mai periculoasă, în min. 84, pe contraatac, dar Petersen a tras peste poartă din unghi.

Steaua a folosit echipe diferite în cele două reprize. În prima repriză au jucat: Florin Niță — Cornel Râpă, Lukasz Szukala (Alexandru Târnovan, 36), Mihai Pintilii, Iasmin Latovlevici — Andrei Prepeliță, Alex Bourceanu (căpitan) — Adrian Popa, Alex Chipciu, Cristian Tănase — Pantelis Kapetanos. Antrenor: Laurențiu Reghecampf. În repriza a doua au jucat: Florin Niță — Gabriel Matei, Bogdan Aldea, Fernando Varela, Paul Pîrvulescu — Ionuț Neagu, Mihai Răduț — Răzvan Grădinaru, Nicolae Stanciu, Claudiu Keșeru (Alexandru Târnovan, 85) — Federico Piovaccari. Steaua va juca următorul meci sâmbătă, de la ora 19,00, cu formația elvețiană FC Lucerna.

Steaua va disputa al doilea meci de pregǎtire joi, 16 ianuarie de la ora 19, ȋn compania unei alte echipe din Bundesliga, Werder Bremen.

Meci amical: Werder Bremen vs Steaua București

Steaua a pierdut la scor ȋn primul amical din 2014, 1-5 ȋn fata celor de la FC Nurnberg, singura formație din prima ligǎ din Germania fǎrǎ victorie dupǎ turul campionatului. Reușita romȃnilor a fost semnatǎ de Neagu ȋn minutul 74 cand roș-albaștrii erau deja conduși cu scorul de 0-4. Rǎmȃne de vǎzut daca cel mai notabil transfer realizat de campioni, Claudiu Keșeru, va ieși la rampǎ de aceasta data, ȋn fata lui Werder, o formație ceva mai bine cotata decȃt Nurnberg.

Werder Bremen a disputat și ea un amical ȋn urma cu patru zile, pierdut ȋn fata celor de la NEC Nijmegen, scor 0-1. Nemții au incheiat anul 2013 cu o victorie prețioasa, scor 1-0 ȋn fata lui Bayer Leverkusen ȋn Bundesliga.