Simona Halep - Anett Kontaveit, 6-3, 6-0 (video | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Miami Open. Simona Halep – Anett Kontaveit, scor 6-3, 6-0 (video)

Miami Open. Simona Halep – Anett Kontaveit, scor 6-3, 6-0 (video)

1 afisari

Simona Halep, a treia favorită, s-a calificat, duminică, în optimile de finală ale turneului WTA de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 6.993.450 dolari, după ce a dispus cu 6-3, 6-0 de estoniana Anett Kontaveit.

Halep (25 ani), numărul cinci mondial, a obținut cea mai clară victorie a sa în acest an, în doar 56 de minute, în fața unei adversare venite din calificări (21 ani, 112 WTA).

Simona Halep a degajat siguranță de sine și forță, nelăsându-i adversarei nicio șansă. Românca a început cu break, iar apoi și l-a consolidat (2-0), a avut 3-1, 4-2 și 5-3, încheind setul pe serviciul adversarei, după 31 de minute. În actul secund, Halep a dominat și mai autoritar jocul, iar jucătoarea baltică nu a reușit să ia nici măcar un ghem.

Halep a avut procentaje foarte bune la serviciu (86% la punctele făcute cu primul serviciu și 63% cu al doilea), a avut mai multe lovituri direct câștigătoare (19-17) și mai puțin erori neforțate (13-24). Kontaveit nu și-a creat nici măcar o singură minge de break.

Simona Halep și-a asigurat un cec de 77.265 dolari și 120 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta, luni, pe australianca Samantha Stosur, care a dispus de chinezoaica Shuai Peng cu 4-6, 6-3, 7-5.

Halep și Stosur (32 ani, 19 WTA) s-au înfruntat până acum de opt ori, scorul fiind egal, 4-4. Stosur a câștigat ultima partidă, anul trecut, în optimi la Roland Garros, cu 7-6 (0), 6-3, după patru victorii consecutive ale româncei (inclusiv una tot în 2016, în semifinale la Madrid, 6-2, 6-0). Bilanțul pe hard este de 3-1 pentru Simona.

Simona s-a oprit în sferturi la ediția de anul trecut a turneului Miami Open.

Lara Arruabarrena (Spania) — Madison Keys (SUA/N.8) 7-5, 7-5

Simona Halep, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 3, va evolua, luni, de la ora 02.30, cu sportiva Anett Kontaveit din Estonia, locul 112 WTA, venită din calificări, în turul al treilea al Miami Open.

Miami Open. Simona Halep - Anett Kontaveit

Miami Open. Simona Halep – Anett Kontaveit

Miami Open. Simona Halep – Anett Kontaveit. Această partidă este a cincea pe arena centrală de la Crandon Park. Primul meci, unul masculin, începe duminică, la ora 18.00. Apoi, nu înainte de ora 20.00, va avea loc partida Angelique Kerber – Shelby Rogers.

Miami Open. Simona Halep – Anett Kontaveit. Imediat după această întâlnire, pe acelaşi teren central, vor evolua Patricia Maria Ţig, locul 95 WTA, venită din calificări, şi americanca Venus Williams, locul 12 WTA şi cap de serie numărul 11.

Miami Open. Simona Halep – Anett Kontaveit. Înaintea meciului Simonei Halep mai este programată o partidă masculină.

Miami Open. Simona Halep – Anett Kontaveit. Halep şi Ţig sunt singurele jucătoare din România rămase în concurs pe tabloul principal şi vor lupta pentur locuri în optimi.

Miami Open. Simona Halep – Anett Kontaveit. Până acum, în accest sezon, Simona Halep n-a reușit să câștige niciodată două meciuri consecutive. La Shenzhen a fost eliminată în turul al doilea de Katerina Siniakova, la Australian Open a pierdut în primul tur, la Shelby Rogers, la St Petersburg s-a retras înaintea meciului din sferturile de finală cu Vikhlyantseva, după ce intrase direct în turul secund, iar, la Indian Wells, a pierdut cu Kristina Mladenovic, în turul al treilea, după ce, anterior, o învinsese pe Donna Vekic, în primul ei joc din California, cel din runda a doua.

La Miami Open, Simona Halep a câștigat, în urmă cu două zile, contra lui Naomi Osaka, 6-4 2-6 6-3, un meci întrerupt de două ori de către vremea nefavorabilă.