Halep - Johanna Konta, 6-3, 6-7, 2-6 (video) | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Miami Open. Simona Halep – Johanna Konta, scor 6-3, 6-7, 2-6 (video)

Miami Open. Simona Halep – Johanna Konta, scor 6-3, 6-7, 2-6 (video)

30 afisari

Simona Halep, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 3, a fost învinsă, miercuri, cu scorul de 6-3, 6-7, 2-6, de jucătoarea britanică Johanna Konta, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 10, în sferturile de finală ale Miami Open.
Halep a jucat foarte bine în primul set al meciului de pe arena centrală de la Crandon Park. Ea a mişcat-o pe Konta cu lovituri către marginile terenului, a trimis mingile cu amplitudine şi profunzime, iar adversara a fost vizibil incomodată de acest stil de joc. Konta a greşit destul de mult, astfel că setul întâi a mers firesc şi destul de clar în dreptul jucătoarei române pe tabelă. Un break obţinut la 2-1, bine gestionat până la final, a făcut-o pe Halep să câştige cu 6-3, după 41 de minute de joc.
Totul s-a schimbat în jocul sportivei britanice în al doilea set. Serviciul şi returul au devenit mult mai agresive, unghiurile s-au deschis, venirile ei l-a fileu s-au înmulţit. Simona a părut un boxer năucit şi scorul a evoluat rapid în defavoarea sa, 0-3, după break în ghemul secund. Mai mult, Konta a avut 40-15 pe serviciul româncei, dar un voleu trimis în fileu dintr-o poziţie foarte bună a dizolvat încrederea jucătoarei de pe locul 11 WTA. A urmat o serie lungă de greşeli neforţate şi în loc de 4-0 scorul a devenit 3-3.

Meciul a continuat cu game-uri mai lungi. Konta a ieşit din criză şi a condus cu 4-3, apoi Halep a reuşit două ghemuri la rând, cu break pentru 5-4.

Halep a servit pentru meci, dar Konta a făcut rebreak-ul, la a treia minge avută. A fost rândul româncei să aibă posibilitatea de 6-5, însă ea a ratat-o şi cu acelaşi scor a condus Konta. Jucătoarea din Constanţa a egalat la 6 şi setul a ajuns în tie-break, unul extrem de echilibrat. Simona Halep a comis două duble greşeli, a condus cu 5-3, dar câştigătoare a fost adversara, după un set de o oră şi 11 minute.

Johanna Konta a cerut pauză de vestiar înaintea decisivului şi deşi nu a stat mult acolo, acest lucru a enervat-o pe româncă. Nervoasă şi demoralizată de şansele ratate, Halep l-a chemat pe Darren Cahill, care a încercat să-i redea încrederea elevei sale, nereuşind acest lucru.

În decisiv, jucătoarea română a intrat pe teren cu o atitudine care lăsa impresia că e grăbită să piardă. Însă ea a servit şi a revenit de la 0-40, apoi a menţinut echilibrul până la 2-2, când şi-a pierdut serviciul. A urmat capitularea, cu 2-6, după două ore şi 31 de minute de la start.

Simona Halep a avut un adversar în plus în meciul cu Konta, pe fostul ei antrenor, belgianul Wim Fissette, care o pregăteşte acum pe jucătoarea britanică.

Simona Halep o va înfrunta pe Johanna Konta în sferturile de finală ale turneului de la Miami, transmis în direct pe Digi Sport 2, iar organizatorii au anunțat ora la care cele două se vor duela.
Miami Open. Simona Halep – Johanna Konta. Astfel, Simona Halep, favorita numărul 3, va juca împotriva britanicei miercuri, de la ora 20:00 (ora României), în primul meci de pe arena centrală de la Miami (Stadium).

Simona Halep - Johanna Konta

Simona Halep – Johanna Konta

Miami Open. Simona Halep – Johanna Konta. Halep speră să se revanşeze în sferturi în faţa britanicei de pe locul 11 WTA, care s-a impus în singura confruntare directă dintre cele două din circuitul WTA, de la Wuhan (6-3, 3-6, 7-5).

Miami Open. Simona Halep – Johanna Konta. „Cred că am condus foarte mult acolo şi am pierdut meciul, însă va fi o nouă partidă. Este o jucătoare foarte bună, are o formă extraordinară acum, joacă în top 10, a ajuns şi ea. A avut rezultate foarte bune, însă va fi un meci bun din punctul meu de vedere şi o să dau tot ce pot ca să câştig”, a afirmat Halep.

Miami Open. Simona Halep – Johanna Konta. Simona Halep s-a impus şi ea o dată contra britanicei, în 2014, în confruntarea din Fed Cup de la Budapesta (6-1, 6-4).

Miami Open. Simona Halep – Johanna Konta. Simona Halep a ajuns în sferturi după ce a făcut spectacol în partida din optimile turneului de la Miami cu Samantha Stosur, în care românca a revenit senzaţional şi a câştigat cu 4-6, 7-5, 6-2 după ce australianca a condus cu 1-0 la seturi şi 5-2 în actul secund.

Miami Open. Simona Halep – Johanna Konta. Cu un tur înainte, Simona Halep a obţinut o calificare spectaculoasă în optimile de finală ale turneului de la Miami, după ce a învins-o în mai puţin de o oră pe Anett Kontaveit (112 WTA), scor 6-3, 6-0.