Acasa Sport-AutoSport Miami Open. Simona Halep – Sloane Stephens, scor 6-1, 7-5 (video)

Miami Open. Simona Halep – Sloane Stephens, scor 6-1, 7-5 (video)

8 afisari

Simona Halep a obţinut a 24-a victorie în acest an şi a 14-a consecutivă, după ce a învins-o pe Sloane Stephens, în sferturile turneului de la Miami, cu 6-1, 7-5, după o oră şi 15 minute de joc.

Halep a făcut spectacol în primul set, pe care l-a adjudecat în numai 25 de minute. Actul secund a fost început tot în forţă de româncă. Numărul 3 WTA a ajuns repede la 3-0, reuşind două break-uri, şi ocupanta poziţiei a 45-a în ierarhia mondială părea că se îndreaptă spre cea de-a treia înfrângere cu 1-6, 0-6 din carieră.

La fel ca în debutul setului secund al meciului cu Flavia Pennetta, din optimile competiţiei, sportiva de 23 de ani a scăzut nivelul şi Stephens şi-a adjudecat 4 game-uri consecutive. Încurajată din tribune de peste 500 de români, Simona a mai făcut un break şi s-a impus în prelungiri, cu 7-5.

„Am jucat repede cu Stephens, am făcut cel mai bun tenis al meu, a revenit spectaculos, a schimbat tactica, am pierdut încrederea, dar mă bucur că am câştigat. Nu am nimic de pierdut cu Serena, e numărul 1 mondial, voi da totul, voi veni pe teren şi voi crede în şansa mea. A fost un meci bun la Singapore, mâine este un nou meci şi cred că pot câştiga din nou cu ea”, a spus Halep imediat după încheierea meciului.
Simona Halep va evolua în sesiunea de seară a zilei de miercuri, de la ora locală 19:00, 2:00 noaptea la București, miercuri spre joi. Partida se va disputa pe arena centrală a complexului de la Key Biscayne.

Simona Halep - Sloane Stephens

Simona Halep – Sloane Stephens

Simona Halep s-a calificat marți de dimineață în sferturile de finală ale turneului de la Miami, după o victorie strălucitoare, 6-3, 7-5, împotriva italiencei Flavia Penneta. Organizatorii concursului din Florida au anunțat ora la care se va disputa duelul pentru semifinale, împotriva americancei Sloane Stephens.

Miami Open. Simona Halep – Sloane Stephens. În vârstă de 22 de ani Stephens ocupă locul 45 în clasamentul mondial și turneul de la Miami este practic turneul ei de casă, fiind născută în Florida. A învins-o pe Simona în două partide, ambele în 2013, ambele în Australia, la Hobart și Melbourne, pe hard. A pierdut contra româncei în două rânduri, în 2012 la Barcelona, și în 2014 la Roland Garros, pe zgură.

Miami Open. Simona Halep – Sloane Stephens.Dacă se califică în semifinale, Simona va juca împotriva învingătoarei dintre Serena Williams și Sabine Lisicki, meci care se va disputa pe aceeași arenă mai devreme, de la ora locală 13:00, 20:00 la București.