Acasa Sport-AutoSport Mourinho – Guardiola 3-2. Inter merge in finala Ligii Campionilor

Mourinho – Guardiola 3-2. Inter merge in finala Ligii Campionilor

scris de Ziua Veche
2 afisari

Chiar daca a pierdut cu scorul de 0-1 returul semifinalei Ligii Campionilor impotriva Barcelonei, Internazionale Milano s-a calificat, miercuri seara, in finala competitiei. In meciul tur, italienii s-au impus cu 3-1.

Partida s-a jucat la o singura poarta, mai ales dupa ce milanezii au ramas in zece oameni, Thiago Motta fiind eliminat in minutul 28. Spaniolii au atacat incontinuu, dar nu au reusit sa incrie decat o singura data, in minutul 84, prin fundasul Pique.

Este cea mai frumoasa infrangere din viata mea. Este ceva istoric. Am facut un meci spectaculos la nivelul organizarii si din punct de vedere defensiv. Pe teren propriu am jucat sa castigam, iar aici am facut ce am putut. Nu voiam balonul. Le-am spus jucatorilor mei sa le dea balonul celor de Barcelona, ei il voiau”, a declarat dupa meci antrenorul Interului, Jose Mourinho, conform Mediafax.

In finala Ligii Campionilor ce se va disputa pe 22 mai la Madrid, pe stadionul Santiago Bernabeu, Internazionale Milano va intalni pe Bayern Munchen.