Play-off. Steaua - Dinamo, scor 2-1 (video) | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Play-off. Steaua – Dinamo, scor 2-1 (video)

Play-off. Steaua – Dinamo, scor 2-1 (video)

18 afisari

FCSB (fostă FC Steaua) a învins-o pe FC Dinamo București cu scorul de 2-1 (1-0), duminică seara, pe Arena Națională din Capitală, în etapa a treia a fazei play-off a Ligii I de fotbal.

După trei derby-uri în care au jucat în negru, dinamoviștii vor reveni la culorile tradiționale, alb și roșu, în primul meci cu FCSB Steaua din play-off.

FCSB a câștigat în fața marii rivale la primul său meci sub actualul nume.

Denis Alibec a deschis scorul pentru vicecampioana României cu un șut de la circa 25 de metri (10). Adam Nemec a egalat pentru Dinamo, cu o lovitură de cap, în urma unui corner (57). FCSB a marcat golul victoriei în minutul 75, când Fernando Boldrin, la mai puțin de un minut de la intrarea sa pe gazon, a reluat simplu o centrare a lui Marko Momcilovic.

Dinamo a dominat finalul primei reprize și a avut două ocazii mari de gol, în min. 31, când Niță a deviat in extremis lobul lui Hanca, iar în prelungirile primei reprize Niță a scos de sub bară lovitura liberă a lui Oliva (45+3).

Niță a fost providențial și în debutul reprizei secunde (46), agațând mingea lui Bawab.

După egalare, FCSB a ieșit mai mult la joc și și-a creat câteva ocazii de gol, prin Alibec (62), Cerniauskas reținând în doi timp lovitura sa liberă, apoi portarul lituanian a avut o intervenție providențială (68) la reluarea lui De Amorim, din câțiva metri. Și după ce a trecut în avantaj, roș-albaștrii au mai avut o oportunitate bună, prin Enache (80), care a tras slab din câțiva metri.

Dinamo putea obține egalul în prelungiri, când Rivaldinho (90+5) a trimis mingea în bară cu capul.

Meciul a avut două momente scurte de întrerupere, în min. 12, când doi suporteri au pătruns pe teren, și în min. 59, când au pătruns alți doi suporteri pe teren. Apoi, directorul sportiv al dinamoviștilor, Ionel Dănciulescu, a mers la galerie pentru a face apel să înceteze astfel de acțiuni.

FCSB a reușit prima sa victorie contra lui Dinamo în cinci meciuri din acest sezon, trei în campionat și două în Cupa Ligii.

FCSB — Dinamo București 2-1 (1-0)
Au marcat: Denis Alibec (10), Fernando Boldrin (75), respectiv Adam Nemec (57).
București, Arena Națională
Liga I, play-off — etapa a treia

Play-off. Steaua - Dinamo

Play-off. Steaua – Dinamo

Play-off. Steaua – Dinamo. Echipa lui Reghecampf va juca în echipamentul tradițional – tricouri roșii și șorturi albastre, în timp ce Dinamo va evolua în tricouri albe și șorturi roșii.
Play-off. Steaua – Dinamo. Primul Derby al României din play-off-ul acestui sezon se dispută azi, de la ora 20:30. Pe Arena Naţională, FCSB şi Dinamo promit să facă spectacol, în al cincilea duel direct din actualul sezon.
Play-off. Steaua – Dinamo. Deşi echipa pregătită de Laurenţiu Reghecampf şi-a schimbat oficial numele în această săptămână, rivalitatea dintre cele două cluburi rămâne una intensă. Câştigători în ultimele trei confruntări şi neînvinşi în precedentele zece, „câinii” speră să-şi continue seria de vis.
Play-off. Steaua – Dinamo. „Cred că va fi un derby tensionat, în care ambele echipe vor juca la limita regulamentului. Eu sper să vedem un derby cu ocazii, cu goluri şi sperăm să câştigăm”, a declarat antrenorul alb-roşiilor, Cosmin Contra.
Play-off. Steaua – Dinamo. „Tot timpul meciurile cu Dinamo sunt meciuri cu încărcătură foarte mare, meciuri speciale. Jucătorii se mobilizează, iar în ultimele meciuri, cei de la Dinamo au avut reacţii foarte bune”, a spus tehnicianul vicecampioanei, Laurenţiu Reghecampf.
Play-off. Steaua – Dinamo. Chiar dacă pe tabelă nu o să mai apară numele „Steaua”, rivalii din Ştefan cel Mare nu au niciun dubiu în privinţa adversarului pe care îl vor avea în faţă.
Play-off. Steaua – Dinamo. „Derby va fi întotdeauna”, a spus Contra răspicat, atunci când a fost întrebat dacă simte la fel de intens derby-ul cu FCSB.
„Normal că suporterii vor folosi tot numele de „Steaua”, dar noi nu suntem suporteri. Este o măsură asiguratorie. Noi folosim FCSB”, a explicat directorul sportiv al roş-albaştrilor, Mihai Stoica.
Play-off. Steaua – Dinamo. Fără victorie şi gol marcat în play-off şi eliminată dramatic din Cupa României de CS U Craiova, Dinamo e obligată să câştige, pentru a continua să spere la o clasare pe primele locuri.
„Vom încerca să creăm mai multe ocazii, încercăm să vedem dacă putem să marcăm gol sau goluri şi să câştigăm acest meci”, promite Contra.
Play-off. Steaua – Dinamo. „Un derby este întotdeauna o partidă specială. După înfrângerea cu Craiova, la penalty-uri, cred că este meciul perfect ca să ne revenim”, a completat Jose Romera.
De cealaltă parte, Reghecampf a dat asigurări că nu va demisiona în cazul unei înfrângeri. Totul a fost doar o tactică pentru a-şi motiva jucătorii înaintea derby-ului.
Play-off. Steaua – Dinamo. „Nu o să-mi dau demisia, a fost o discuţie pe care eu am avut-o cu jucătorii. Puteţi să înţelegeţi ce doriţi: că am pus presiune în plus pe jucători, că este planul meu de bătaie pentru meciul cu Dinamo”, a precizat Reghecampf.
Play-off. Steaua – Dinamo. Cosmin Contra nu se va putea baza contra rivalei pe Penedo, în timp ce Palic este în continuare incert. De cealaltă parte, Reghecampf are mari probleme în apărare, unde Tamaş e suspendat, iar Bălaşa nu ştie încă dacă poate intra pe teren. În aceste condiţii, sunt şanse mari ca în centrul defensivei să evolueze Mihai Pintilii.
Play-off. Steaua – Dinamo. ECHIPELE PROBABILE
FCSB Steaua: Niţă – Enache, Pintilii, Moke, Momcilovic – Muniru, O. Popescu – Jakolis, Fl. Tănase, De Amorim – Alibec
Antrenor: L. Reghecampf
Dinamo: Cerniauskas – Romera, Dielna, M. Popescu, S. Filip – Busuladzic, I. Şerban – Hanca, Nistor, Bumba – Nemec
Antrenor: C. Contra

Play-off. Meciul dintre Steaua FCSB si Dinamo poate fi urmarit video live stream aici sau aici