Acasa Sport-AutoSport Preliminarii CM 2018. Kazahstan – România, scor 0-0 (rezumat video)

Preliminarii CM 2018. Kazahstan – România, scor 0-0 (rezumat video)

9 afisari

Naționalele de fotbal ale Kazahstanului și României au terminat la egalitate, 0-0, marți seara, la Astana, în preliminariile Cupei Mondiale de fotbal din 2018.

Tricolorii au ratat o ocazie importantă în minutul 88, când Stancu a pătruns în careu şi a centrat în faţa porţii, dar Enache a alunecat şi nu a reuşit să împingă mingea în poartă.

În minutul 24, căpitanul Dragoş Grigore a suferit o accidentare la nas, el fiind înlocuit după scurt timp cu Cosmin Moţi. Grigore, vizibil afectat de o lovitură primită în nas, a fost scos de pe teren cu targa.

În ultimul minut al primei reprize s-a accidentat şi Alexandru Chipciu, care a acuzat problem musculare la pulpa stângă, şi a fost schimbat la pauză cu Gabriel Enache.

Kazahstan: Pokatilov – Beysebekov, Ahmetov, Maliy, Logvinenko, Shomko – Muzhikov,  Smakov, Kuat (Tagybergen ‘86) – Bayzhanov (Nurgaliyev ’66), Khizhnichenko (Murtazayev ’82). Selecţioner: Talgat Baisufinov

România: Tătăruşanu – Benzar, Săpunaru, Grigore (Moţi ’26), Toşca – Hoban – Chipciu (Enache ’46),  Stanciu, R. Marin, Ad. Popa (Fl. Andone ’84) – Stancu. Selecţioner: Christoph Daum

Cartonaşe galbene: Shomko ’36, Kuat ’80

Meciul a fost arbitrat de portughezul Manuel De Sousa, ajutat de asistenţii Ricardo Santos şi Alvaro Mesquita, iar Fabio Verssimo a fost rezervă.

La partida disputată pe Astana Arena, pe teren sintetic şi cu acoperişul tras, au asistat 12.300 de spectatori, conform anunţului organizatorilor.

Kazahstan – România (azi, 19:00). „Tricolorii” vor să rămână în fruntea grupei E

Preliminarii CM 2018. Kazahstan - România

Preliminarii CM 2018. Kazahstan – România

România a câştigat categoric în Armenia, scor 5-0, dar Christoph Daum nu ştie dacă va folosi şi împotriva Kazahstanului aceiaşi jucători care au impresionat la Erevan.
Selecţionerul a recunoscut că toţi „tricolorii” sunt apţi din punct de vedere medical, iar orice modificare în primul 11 va fi operată din raţiuni tactice. Christoph Daum nu a folosit acelaşi 11 în niciunul dintre cele două jocuri pe care naţionala le-a jucat în preliminariile Mondialului din 2018.
65 de victorii, 24 de egaluri și 31 de înfrângeri a adunat până acum România în istorie în preliminariile Campionatului Mondial.
„Tricolorii” n-au pierdut în ultimele şase meciuri oficiale disputate în deplasare. Ultimul eșec a fost în Grecia, în noiembrie 2013, în barajul pentru calificarea la Mondialul din 2014.
România s-a calificat întotdeauna la turneul final atunci când a început campania de calificare cu patru puncte după două meciuri, din momentul în care se acordă trei puncte pentru o victorie.

ECHIPELE PROBABILE:
Kazahstan: Pokatilov – Ahmetov, Malîi, Kisliţin – Beisebekov, Kuat, Mujikov, Nurgaliev, Şomko – Hijnicenko, Tagibergen. Selecţioner: Talgat Baisufinov.
România: Tătăruşanu – Benzar, Săpunaru, Dr.Grigore, Toşca – Bicfalvi – Ad.Popa, R.Marin, N.Stanciu, Chipciu – B.Stancu. Selecţioner: Christoph Daum.