CM 2018. Romania - Muntenegru, scor 1-1 (video) | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Preliminarii CM 2018. Romania – Muntenegru, scor 1-1 (video)

Preliminarii CM 2018. Romania – Muntenegru, scor 1-1 (video)

14 afisari

Reprezentativele de fotbal ale României și Muntenegrului au terminat la egalitate, 1-1,  meciul care a avut loc duminică seara, pe Cluj Arena din Cluj-Napoca, în preliminariile Cupei Mondiale din 2018. Stanciu a rata un penalty in minutul 95.

Adrian Popa a marcat în minutul 85, după o minge întoarsă de Nicolae Stanciu. Stevan Jovetic a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap, la o fază fixă (87).

Tricolorii au fost foarte aproape de a obține victoria la debutul germanului Christoph Daum ca selecționer al României, dar în ultimele secunde ale prelungirilor Nicolae Stanciu a ratat un penalty. Adrian Popa (85) deschisese scorul, dar oaspeții au egalat imediat prin Stevan Jovetic (87).

După o primă repriză mai puțin reușită, România a dominat categoric partea secundă, dar nu a reușit să își creeze ocazii clare de gol.

Oaspeții au avut prima mare ocazie a partidei, în min. 5, când Beciraj a scăpat singur spre poartă, dar Pantilimon a ieșit excelent și l-a blocat.

România a replicat, iar Săpunaru (7) a tras din unghi în plasa laterală. Beciraj (17) a șutat peste poartă de la 17 metri. Cea mai bună situație a tricolorilor i-a aparținut lui Andone (21), dar șutul său a fost blocat de Bozovic. Muntenegrenii au avut o posesie mai bună în prima repriză, însă jocul s-a desfășurat în general între cele două careuri.

La reluare, România a condus ostilitățile și a pus presiune pe careul oaspeților, iar Stanciu (47) a tras un șut peste poartă din afara careului. Tot Stanciu l-a pus la încercare pe Bozovic (62), din lovitură liberă de la 25 de metri, dar portarul oaspeților a respins în corner.

O nouă situație notabilă a României s-a consumat în min. 72, după un corner, când Moți și Stancu au deviat mingea periculos în fața porții.
România a reușit să deschidă scorul în min. 85, prin noul-intrat Adrian Popa, care a fructificat mingea trimisă înapoi de Stanciu.

Doar două minute s-au bucurat tricolorii, pentru că Muntenegru a egalat în min. 87, prin Jovetic, cu capul, în urma unei lovituri libere executate de Kojasevic.

România a avut o șansă mare de a cuceri cele trei puncte, după ce Keșeru a fost lovit în careu de Vukcevic în prelungirile partidei, dar Stanciu nu a făcut față presiunii și a șutat peste poartă din penalty-ul acordat.

România a început cu stângul campania pentru CM 2018, sub comanda primul selecționer străin din istoria sa, care a surprins începând cu Benzar și Bicfalvi, însă primul a confirmat încrederea primită.

În celelalte partide de duminică, în Grupa E, Danemarca a învins Armenia cu 1-0, iar Kazahstan și Polonia au terminat nedecis, 2-2.

Următoarele partide vor avea loc pe 8 octombrie: Armenia — România, Muntenegru — Kazahstan și Polonia — Danemarca.

Meciul România — Muntenegru are loc pe Cluj Arena, de la ora 21,45.

Preliminarii CM 2018. Romania - Muntenegru

Preliminarii CM 2018. Romania – Muntenegru

Preliminarii CM 2018. Romania – Muntenegru. „Jucătorii români au fost mereu asociați cu fotbalul atractiv”, a declarat pentru site-ul FIFA noul selecționer al tricolorilor, Christoph Daum, înaintea meciului cu Muntenegru din debutul preliminariilor Cupei Mondiale 2018.

Preliminarii CM 2018. Romania – Muntenegru. „Jucătorii români au fost mereu asociați cu fotbalul atractiv. Să ataci mereu, atât cu minge cât și fără, a fost o virtute românească. Trebuie să facem să se întâmple din nou astfel și, împreună cu flexibilitate și disciplină tactică, să dăm naștere unei mentalități de învingător de nezdruncinat și celui mai bun posibil spirit de echipă”, a afirmat Daum.

Preliminarii CM 2018. Romania – Muntenegru. „Avem un singur obiectiv în inimile și mințile noastre: calificarea la Cupa Mondială. Sunt convins că după 20 de ani, România va lua din nou parte la o Cupă Mondială”, a spus germanul.

Preliminarii CM 2018. Romania – Muntenegru. „Știu tot ce trebuie să știu despre fiecare din adversarii noștri din preliminarii. (…) Ne așteaptă zece finale dificile în care va trebui mereu să ne autodepășim. Doar ca o echipă unită pe teren și în afara lui vom obține calificarea automată”, a adăugat el.

Preliminarii CM 2018. Romania – Muntenegru. „Mi-am dorit mereu să particip la un Campionat European sau la o Cupă Mondială cu o echipă națională, fiindcă trebuie să fii la nivel maxim într-o perioadă scurtă”, a spus tehnicianul de 62 de ani. „La o echipă de club dispui de perioade lungi pentru pregătire, dar la o națională trebuie să-ți folosești experiența împreună cu jucătorii și staff-ul într-un interval foarte scurt. Să fiu nevoit să iau atât de repede decizii e o nouă provocare pentru mine”, a continuat el, estimând că „selecționerul unei echipe naționale are o responsabilitate mult mai mare decât antrenorul unei echipe de club”.

Preliminarii CM 2018. Romania – Muntenegru. „Noua conducere a Federației Române de Fotbal construiește structuri noi și, mai ales, mai bune în fiecare sector al fotbalului și sunt bucuros să-mi aduc contribuția”, a menționat Daum.

Preliminarii CM 2018. Romania – Muntenegru. Federația Română de Fotbal a anunțat duminică, pe site-ul său oficial, numerele care vor fi purtate de jucătorii naționalei la meciul cu Muntenegru, programat duminică, de la ora 21,45, pe Cluj Arena, la debutul în preliminariile Cupei Mondiale 2018.

Preliminarii CM 2018. Romania – Muntenegru. Pentru aceasta partidă care reprezintă și debutul selecționerului Christoph Daum pe banca naționalei, 23 de jucători se vor regăsi pe foaia oficiala de joc.

Preliminarii CM 2018. Romania – Muntenegru. Aceștia sunt: 1 Costel Pantilimon; 2 Alexandru Mățel; 3 Steliano Filip; 4 Cosmin Moți; 5 Ovidiu Hoban; 6 Romario Benzar; 7 Alexandru Chipciu; 8 Adrian Popa; 9 Florin Andone; 10 Alexandru Maxim; 11 Gabriel Torje; 12 Cristian Bălgrădean; 13 Claudiu Keșeru; 14 Razvan Marin; 15 Valerica Găman; 16 Silviu Lung; 17 Eric Bicfalvi; 18 Dorin Rotariu; 19 Bogdan Stancu; 20 Gabriel Enache; 21 Dragoș Grigore; 22 Cristian Săpunaru; 23 Nicolae Stanciu.

Preliminarii CM 2018. Romania – Muntenegru. După cum se observă, dintre jucătorii convocați pentru acest meci, selecționerul Daum nu i-a reținut pe Bogdan Vătăjelu și Vlad Achim.