Acasa Sport-AutoSport Preliminarii Euro 2015 (U-21): Germania – Romȃnia, scor 8-0 (video)

Preliminarii Euro 2015 (U-21): Germania – Romȃnia, scor 8-0 (video)

scris de Laurentiu Banches
1 afisari

Reprezentativaa U-21 a Germaniei a surclasat echipa naționalǎ de tineret, scor 8-0, marți, 9 septembrie, ȋn ultimul meci din preliminariile Euro 2015.

Preliminarii Euro 2015 (U-21): Germania – Romȃnia, scor 8-0 (foto:dfb.de)

Deși a fost un rezultat catastrofal pentru echipa de tineret a Romȃniei, reprezentativa antrenatǎ de Viorel Moldovan a reușit sǎ termine grupa pe locul al 2-lea, dupǎ Germania și sǎ obținǎ calificarea la baraj, profitȃnd de un eșec la fel de  surprinzǎtor al Muntengrului ȋn Insulele Feroe, scor 0-1. Conform Agerpres, ȋn clasamentul final al grupei, Germania a terminat pe primul loc, cu 20 puncte, urmată de România, 12 p, Muntenegru, 11 p, Irlanda, 8 p, Insulele Feroe, 4 p.

Ȋn meciul de marți, 9 septembrie, Germania a avut 4-0 la pauza prin reușitele lui Yunus Malli (1), Philipp Hofmann (12), Amin Younes (16) și Jonas Hofmann (44). Ȋn cea de-a doua reprizǎ, nemții nu s-au oprit din marcat goluri, introducȃnd mingea ȋn poartǎ prin Nico Schulz (63), Danny da Costa (80) și Niklas Stark (86) și același Jonas Hofmann (89) și avȃnd chiar și o barǎ ȋn minutul 60, prin Moritz Leitner.