Acasa Sport-AutoSport Preliminarii EURO 2016, etapa a 2-a: Rezultate complete și clasamente

Preliminarii EURO 2016, etapa a 2-a: Rezultate complete și clasamente

scris de Laurentiu Banches
25 afisari

Etapa a 2-a a preliminariilor pentru Campionatul European de Fotbal din 2016 s-a ȋncheiat sȃmbǎtǎ, 11 octombrie cu meciurile din grupele D, F și I.

Preliminarii EURO 2016, etapa a 2-a: Rezultate complete și clasamente

Preliminarii EURO 2016, etapa a 2-a: Rezultate complete și clasamente

Grupa Romȃniei are un lider suprinzǎtor dupǎ 2 etape, prima poziție fiind ocupatǎ de Irlanda de Nord, care a reușit o nouǎ victorie, de aceastǎ datǎ, scor 2-0 cu Insulele Feroe. Poziția a 2-a ȋn grupǎ este ȋmpǎrțitǎ de Romȃnia cu echipa pe care o va ȋntȃlni marți, 14 octombrie, Finlanda. Ambele formații au remizat ȋn aceastǎ etapǎ pe propriul teren, scor 1-1, cu Ungaria și respectiv Grecia.

Marea surprizǎ a serii de sȃmbǎtǎ, 11 octombrie, a venit din grupa D, unde Polonia a reușit o victorie istoricǎ, scor 2-0 cu Germania, cu stelistul Szukala printre titulari. Ȋn aceași grupǎ, Irlanda a reușit scorul etapei, 7-0 cu Gibraltar, iar Scoția a ȋnvins Georgia, scor 1-0. Ȋn grupa I, ambele partide s-au ȋncheiat cu același scor, 1-1, Albania pǎstrȃnd surprinzǎtor poziția de lider dupǎ 2 etape.

Rezultate de sȃmbǎtǎ, 11 octombrie:

Grupa D

Irlanda – Gibraltar 7-0

Au marcat: Robbie Keane (6, 14, 18-penalty), McClean (46, 53), Perez (52-autogol), Hoolahan (56)

Scoţia – Georgia 1-0

A marcat: Khubutia (28-autogol)

Polonia – Germania 2-0

A marcat:  Milik (51), Mila (81)

Grupa F

România – Ungaria 1-1

Au marcat: Rusescu (45) / Dzsudzsak (82)

Finlanda – Grecia 1-1

Au marcat: Hurme (55) / Karelis (24)

Irlanda de Nord – Insulele Feroe 2-0

Au marcat: McAuley (7), Lafferty (21)

Grupa I

Armenia – Serbia 1-1

Au marcat: Arzumanjan (73) / Tosic (90)

Albania – Danemarca 1-1

Au marcat: Lenjani (38) / Vibe (81)

Rezultate de joi și vineri:

Grupa A

Letonia – Islanda 0-3

Au marcat: Sigurdsson ’66, Gunnarsson ’77, Gíslason ’90

Olanda – Kazahstan 3-1

Au marcat: Huntelaar ’62, Afellay ’82, Van Persie ’89 (penalti) / Abdulin ’17

Turcia – Cehia 1-2

Au marcat: Umut Bulut ’8 / Sivok ’15, Dockal ’58

Grupa B

Belgia – Andorra 6-0

Au marcat: De Bruyne ’31(penalti), ’34, Chadli ’37, Origi ’59, Mertens ’65, ’68

Cipru – Israel 1-2

Au marcat: Makridis ’67 / Damari ’38, Ben Haim ’45

Ţara Galilor – Bosnia-Herţegovina 0-0

Grupa C

Belarus – Ucraina 0-2

Au marcat: Martinovici ’82 (autogol), Sidorciuk ’90

Macedonia – Luxemburg 3-2

Au marcat: Trajkovski ’20, Jahovici ’66 (penalti), Abdurahimi ’90+2 / Bensi ’39, Turpel ’44

Slovacia – Spania 2-1

Au marcat: Kucka ’17, Stoch ’87 / Alcacer ’82

Grupa E

Anglia – San Marino 5-0

Au marcat: Jagielka ’25, Rooney ’43 (penalti), Welbeck ’49, Townsend ’72, Della Valle ’77 (autogol)

Lituania – Estonia 1-0

A marcat: Mikoliunas ’76

Slovenia – Elveţia 1-0

A marcat: Novakovici ’79 (penalti)

Grupa G

Liechtenstein – Muntenegru 0-0

Moldova – Austria 1-2

Au marcat: Dedovs ’27 (penalti) / Alaba ’12 (penalti), Janko ’51

Suedia – Rusia 1-1

Au marcat: Toivonen ’49 / Kokorin ’10.

Grupa H

Bulgaria – Croaţia 0-1

A marcat: Bodurov ’36 (autogol)

Italia – Azerbaidjan 2-1

A marcat: Chiellini ’44, ’82 / Chiellini ’76 (autogol)

Malta – Norvegia 0-3

Au marcat: Daehli ’22, King ’26, ’49.

Clasamentele preliminariilor Euro 2016 dupǎ etapa a 2-a:

Grupa A

Echipǎ Meciuri Punctaj

Cehia   2          6

Islanda            2         6

Olanda            2          3

Kazahstan       2          1

Letonia            2          1

Turcia  2          0

Grupa B

Țara Galilor     2          4

Belgia  1          3

Cipru   2          3

Israel   1          3

Bosnia             2          1

Andorra           2          0

Grupa C

Slovacia           2          6

Macedonia      2          3

Spania 2          3

Ucraina            2          3

Belarus            2          1

Luxembourg    2          1

Grupa D

Polonia            2          6

Irlanda 2         6

Germania         2          3

Scoția  2          3

Georgia           2          0

Gibraltar          2          0

Grupa E

Anglia 2         6

Lituania           2          6

Estonia            2         3

Slovenia          2          3

San Marino      2          0

Elveția 2          0

Grupa F

Irlanda de Nord          2          6

Finlanda          2          4

Romȃnia         2          4

Grecia  2          1

Ungaria          2          1

Insulele Feroe  2          0

Grupa G

Austria            2          4

Muntenegru     2          4

Rusia   2          4

Suedia 2          2

Liechtenstein   2          1

Republica Moldova     2          0

Grupa H

Croația             2          6

Italia    2          6

Bulgaria           2          3

Norvegia         2          3

Azerbaijan       2          0

Malta   2          0

Grupa I

Danemarca      2          4

Albania            2          4

Serbia  1          1

Armenia          2          1

Porgualia         1          0

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Mai mult