Acasa Sport-AutoSport Preliminarii EURO 2016, grupa F: Finlanda – Romȃnia, scor 0-2 (video)

Preliminarii EURO 2016, grupa F: Finlanda – Romȃnia, scor 0-2 (video)

2 afisari

România a învins Finlanda cu scorul de 2-0 (0-0), marți seara, pe stadionul Olimpic din Helsinki, într-un meci din Grupa F a preliminariilor EURO 2016.

România s-a impus prin ”dubla” lui Bogdan Stancu (54, 83), ambele goluri din pasele lui Lucian Sânmărtean, și a făcut un nou pas spre calificarea la turneul final din Franța. Tricolorii, chiar dacă nu au făcut un joc nemaipomenit, au făcut uitată impresia din meciul cu Ungaria de la București (1-1).

Finlanda a controlat debutul jocului, dar nu a reușit să se apropie periculos de poarta lui Tătărușanu. Hoban a avut prima oportunitate a meciului (12), însă a șutat pe lângă poartă. Două minute mai târziu, gazdele au singura lor ocazie, însă Tătărușanu a respins șutul trimis la colțul scurt de Hetemaj.

Cu trecerea timpului, echipa nordică s-a mai stins, iar tricolorii au ieșit mai mult la joc, au recuperat mai mult, au pasat mai bine și s-au apropiat în câteva rânduri de poarta gazdelor. Tănase a trimis un șut de la distanță (34), fără probleme pentru Maenpaa, după care Pintilii (45) a trimis pe lângă, la fază cu potențial bun.

Începutul reprizei secunde a fost cât se poate de bun pentru echipa României: gol marcat de Bogdan Stancu, printr-o lovitură de cap, din cornerul executat de Sânmărtean (54), iar finlandezii au rămas în 10 oameni, după eliminarea lui Ring (56).

Tricolorii au controlat jocul și au încercat să puncteze pe contre, însă fazele clare au lipsit, jucătorii români tratând unele situații cu prea multă lejeritate. Prima ocazie bună de gol s-a consumat în minutul 75, când Maenpaa a scos de sub transversală șutul lui Tănase.

Bogdan Stancu a închis conturile în minutul 83, cu o execuție de excepție, șut de la marginea careului la colțul lung, din pasa aceluiași Sânmărtean: 0-2. Rusescu a fost și el aproape de gol (88), cu un voleu peste poartă.

Răzvan Raț, căpitanul naționalei noastre, a bifat cu această ocazie selecția cu numărul 100.

România va juca următorul meci acasă cu surprinzătorul lider al grupei, Irlanda de Nord, pe 14 noiembrie.

În celelalte partide ale grupei, Irlanda de Nord s-a impus în Grecia cu 2-0 (Ward ‘9, Lafferty ’51), iar Ungaria a câştigat meciul din Insulele Feroe cu 1-0 (Szalai ’21).

1. Irlanda de Nord 3 3 0 0 6-1 9
2. ROMÂNIA 3 2 1 0 4-1 7
3. Ungaria 3 1 1 1 3-3 4
4. Finlanda 3 1 1 1 4-4 4
5. Grecia 3 0 1 2 1-4 1
6. Insulele Feroe 3 0 0 3 1-6 0

Naționala de fotbal a României întâlnește formația Finlandei, marți, de la ora 21:45, la Helsinki, în al treilea său meci din preliminariile EURO 2016.

Preliminarii EURO 2016, grupa F: Finlanda vs Romȃnia

Romȃnia și-a complicat situația ȋn grupa F a preliminariilor pentru Campionatul European din Franța 2016, dupǎ ce a remizat scor, 1-1 cu o echipǎ a Ungariei care nu a impresionat deloc ȋn primele 2 meciuri din grupe. Astfel, dupǎ douǎ etape, tricolorii au un egal cu Ungaria, sâmbătă, la București (1-1), și o victorie cu Grecia, în debutul campaniei (1-0, la Pireu), ȋn timp ce nordicii au tot o victorie (3-1 cu Feroe, în deplasare) și un egal (1-1 cu Grecia, acasă).

Naționala României domină Finlanda în meciurile directe, cu șase victorii și două egaluri în cele opt confruntări de până acum, toate oficiale. Mai mult, cea mai categorică victorie din palmaresul oficial al României s-a înregistrat contra Finlandei, 9-0, pe 14 octombrie 1973, în preliminariile Cupei Mondiale 1974. Ultimul joc direct dintre cele două echipe a avut loc la Helsinki, pe 8 octombrie 2005, tricolorii câștigând cu scorul de 1-0, prin golul marcat de Adrian Mutu (41 — penalty), tot cu Victor Pițurcă selecționer.