Acasa Sport-AutoSport Preliminarii Euro 2016: Rezultate de vineri, 14 noiembrie

Preliminarii Euro 2016: Rezultate de vineri, 14 noiembrie

scris de Laurentiu Banches
8 afisari

Vineri, 14 noimebrie, au avut loc meciurile din grupele D, F, I din preliminariile Campionatului European de fotbal din Franța din 2016.

Reprezentativa României a învins, vineri, pe Arena Naţională, cu scorul de 2-0 (0-0), selecţionata Irlandei de Nord, într-un meci în care ambele goluri au fost marcate de Paul Papp. Astfel, România ocupă primul loc în grupa F, cu zece puncte, după disputarea a patru etape.

Surpriza serii a fost oferită de Grecia, care a fost învinsă în aceași grupă pe propriul teren de Insulele Feroe. Ungaria a reușit să câștige și ea, la limită, scor 1-0, partida de pe propriul teren cu Finlanda, marcând unicul gol, în ultimele 10 minute ale meciului

În grupa D, Polonia a păstra șefia de lider după ce a obținut o victorie cu 4-0 în Georgia, scor similar celui realizat de Germania pe propriul teren cu Gibraltar. În duelul din arhipelagul britanic, Scoția – Irlanda, gazdele au învins cu 1-0.  În grupa I, Danemarca a cââștigat derby-ul serii, scor 3-1 în serbia, în timp ce Portugalia a trecut de Armenia, scor 1-0, grație unui gol în utlimele 20 de minute marcat de Cristiano Ronaldo.