Acasa rss 1asig Rezultate din turul trei preliminar al Ligii Campionilor

Rezultate din turul trei preliminar al Ligii Campionilor

scris de C.S.
3 afisari

Rezultate înregistrate în partidele disputate, marţi şi miercuri, în manşa secundă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor. Ludogorets, Legia Varsovia, Aalborg,  Salzburg, FC Copenhaga, APOEL, Slovan Bratislava, Malmo, Besiktas si Steaua au obtinut si ele calificarea in play-off-ul Ligii Campionilor.

UEFA Champions League: cele 15 echipe calificate in play-off-ul Ligii Campionilor

Victorie triumfala a danezilor de la Aalborg pe terenul lui Dinamo Zagreb, favorita la calificarea in play-off, dupa ce a castigat meciul din deplasare cu 1-0.  In Croatia,  “danii” au dat insa o replica peste masura si au castigat partida cu 2-0, golul triumfului fiind inscris in minutul 85.

Printre echipele calificate in play-off se numara si Steaua, invingatoare in duelul cu Aktobe de pe Arena Nationala cu scorul de 2-1. Saptamana trecuta, in Kazahstan, prima mansa a “dublei” se incheiase nedecis, scor 2-2.

Zenit Sankt Petersburg s-a calificat dramatic in play-off-ul Ligii Campionilor, impunandu-se cu 3-0 in fata lui AEL Limassol, dupa ce cipriotii s-au impus acasa, in tur, cu 1-0. Rusii nu au avut insa un meci usor, fiind nevoiti sa astepte eliminarea unui jucator in tabara adversa, inca din prima repriza pentru a putea deschide scorul in minutul 55. Cipriotii si-au pastrat sperantele ca pot trimite meciul in prelungiri, dar gazdele au lovit din nou cu 2 minute inainte de finalul timpului regulamentar, pentru a aplicat 3 minute mai tarziu si lovitura de gratie.

BATE Borisov este prima echipa care reuseste sa treaca de turul III preliminar al Ligii Campionilor, adudecandu-si un loc in play-off-ul competitiei. Calficarea echipei bieloruse a fost una absolut dramatica. Invinsa la Debrecen cu 1-0, in tur,  BATE s-a vazut condusa acasa cu 1-0, inca din minutul 20.  Visele gazdelor erau naruite, dar peste catevsa minute, Debrecen a ramas in inferioritate numerica si bielorusii au putut marca de trei ori, ultimul calificarii venind in minutul 94.

Standard Liege si Maribor urmatoarele doua echipe care au reusit sa acceada in play-off-ul UEFA Champions League. Echipa belgiana s-a impus cu 2-1 in deplasarea cu Panathinaikos, dupa ce in tur meciul se incheiase la scor alb. De partea cealalta, slovenii de la Maribor au remizat cu Maccabi Tel Aviv, in Israel,  suficient pentru a trece in faza urmatoare, dupa victoria cu 1-o din tur.

In ultimul meci al serii, Lille si Grasshopper au incheiat meciul la egalitate, scor 1-1, echipa franceza primind bilete pentru play-off, dupa ce la Zurich s-a impus cu 2-0.