Acasa Sport-AutoSport River Plate a cucerit Supercupa Americii de Sud la fotbal

River Plate a cucerit Supercupa Americii de Sud la fotbal

scris de S. P.
4 afisari

Echipa River Plate a câștigat, miercuri, cea de-a 23-a ediție a Supercupei Americii de Sud la fotbal, învingând în deplasare, cu 1-0, formația San Lorenzo de Almagro, printr-un gol marcat de uruguayanul Calos Sanchez, în repriza secundă (minutul 67).

San Lorenzo de AlmagroÎn meciul tur dintre cele două grupări argentiniene, disputat săptămâna trecută, River Plate reușise să se impună tot cu 1-0, marcator fiind același Carlos Sanchez (m.77). „Milionarii” și-au trecut cu această ocazie în palmares al șaptelea titlu internațional.

River Plate, deținătoarea Cupei Sudamericana, a devenit astfel a patra echipă argentiniană care cucerește Supercupa Americii de Sud, după Boca Juniors (1990, 2005, 2006 și 2008), Independiente (1995) și Velez Sarsfield (1997).

San Lorenzo, echipa de suflet a Papei Francisc, este câștigătoarea ultimei ediții a Cupei Libertadores, echivalentul sud-american al Ligii Campionilor europeni.

La partida disputată miercuri seara pe stadionul „Pedro Bidegain — Nuevo Gasometro” din Bunos Aires, au asistat 52.000 de spectatori.