Roland Garros, Wawrinka a castigat finala video | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Roland Garros, finala. Wawrinka – Djokovic, scor 4-6, 6-4, 6-3, 6-4 (video)

Roland Garros, finala. Wawrinka – Djokovic, scor 4-6, 6-4, 6-3, 6-4 (video)

12 afisari

Stan Wawrinka, numărul 9 mondial, a câștigat în premieră turneul de la Roland Garros, al doilea de Mare Șlem al anului, duminică, după ce l-a învins în finală pe sârbul Novak Djokovic, liderul ATP, cu 4-6, 6-4, 6-3, 6-4, la capătul a trei ore și 12 minute de joc.

Wawrinka și-a adjudecat al doilea titlu de Grand Slam din carieră după cel de la Australian Open, în 2014.

Elvețianul a impresionat prin forța și rezistența arătate în schimburile de mingi, reușind să se impună în fața favoritului, care era neînvins de 28 de meciuri. Djokovic a eșuat în tentativa de a pune mâna pe singurul său trofeu care îi lipsește din palmares, după ce a pierdut finalele din 2012 și 2014.

Wawrinka (30 ani) a dictat jocul, reușind 9 ași, a avut lovituri redutabile de backhand și forehand, a reușit nu mai puțin de 60 de lovituri direct câștigătoare (Djokovic doar 30). Jucătorul din Țara Cantoanelor a fost mai bun și în raliuri, capitol la care Nole stătea mai bine de obicei.

Djokovic a venit la Paris după ce câștigase toate turneele importante din acest sezon, cu excepția celui de la Madrid, luat de Andy Murray, la care nu a participat.

Novak Djokovic a dominat primul set și l-a câștigat cu 6-4, dar Wawrinka a ridicat nivelul și apoi a preluat conducerea meciului, punctând în momentele importante ale confruntării.

Wawrinka s-a ales cu 2.000 de puncte ATP și cu un cec de 1,8 milioane euro, în timp ce Djokovic a fost recompensat cu 1.200 puncte și cu 900.000 euro.

Duminica de la ora 16:00, numarul 1 mondial in clasamentul masculin de tenis, sarbul Novak Djokovic il va infrunta pe elvetianul Stanislas Wawrinka, locul 9 in clasamentul ATP, in finala de anul acesta de la Roland Garros – turneul de Grand Slam de la Paris – Franta care se disputa pe zgura.

Roland Garro, finala,. Djokovic - Wawrinka (live video)

Roland Garro, finala,. Djokovic – Wawrinka

Novak Djokovic porneste cu prima sansa in aceasta finala, chiar daca sarbul a avut o semifinala foarte grea cu britanicul Andy Murray pe care l-a invins in cinci seturi, jucand doua zile. De partea cealalta, Stanislas Wawrinka se afla in cea mai buna forma a carierei, elvetianul reusind in ultimii doi ani sa ajunga in finale de Grand Slam si sa castige. In confruntarile directe, Djokovic il conduce clar pe adversarul de astazi cu 17-3. Astazi va fi prima intalnire la Paris intre cei doi jucatori.

Novak Djokovic isi doreste cu ardoare sa castige Roland Garros-ul in acest an, acesta fiind singurul turneu de Grand Slam care ii lipseste din palmares. Speram ca finala sa fie una spectaculoasa si sa avem parte de mai mult de trei seturi disputate.