Acasa Sport-AutoSport Roland Garros: Finală Rafael Nadal – Novak Djokovic

Roland Garros: Finală Rafael Nadal – Novak Djokovic

scris de Laurentiu Banches
1.638 Afisari

Primii doi favoriţi ai turneului de la Paris, Novak Djokovic şi Rafael Nadal au trecut în numărul minim de seturi de adversarii din semifinale şi promit un meci pe cinste în ultimul act al celui de-al doilea turneu de grand slam al anului.

Roland Garros, finala: Novak Djokovic vs Rafael Nadal (foto:atptour)

Sârbul Novak Djokovic s-a opus reeditării finalei din 2011 de la Roland Garros şi l-a învins pe favoritul numărul 3 al turneului, Roger Federer în 3 seturi, 6-4, 7-5, 6-3, după ce în sferturi a salvat 2 mingi de meci în partida cu francezul Jo Wilfried Tsonga. Numărul 1 mondial îl va întâlni în finală, aşa cum era de aşteptat, pe spaniolul Rafael Nadal, care s-a distrat cu conaţionalul său David Ferrer în meciul din semifinale.

Rafael Nadal, capul de serie numărul 2 al turneului, a trecut de Ferrer în 3 seturi 6-2, 6-2, 6-1, principala problemă a lui Nadal fiind ploaia care a întrerupt meciul la începutul celui de-al treilea set. Astfel, finala turneului ce se va disputa pe zgura de la Paris, îi va avea drept protagonişti pe cei doi jucători de tenis care şi-au disputat şi trofeul din primul grand slam al anului. La Australian Open, câştig de cauza a avut Novak Djokovic, însă acesta deşi este numărul 1 mondial, este cotat cu şansa a doua la victoria în finala ce se va desfăşura duminică 10 iunie, de la ora 16, întrucât adversarul său deţine nu mai puţin de 6 trofee la Roland Garros, în timp ce sârbul ajunge cu această ocazie în premieră în finala turneului de la Paris