Acasa Sport-AutoSport Roland Garros. Simona Halep – Evghenia Rodina, scor 7-5, 6-4 (video)

Roland Garros. Simona Halep – Evghenia Rodina, scor 7-5, 6-4 (video)

9 afisari

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, a învins-o, duminică, pe Evghenia Rodina, locul 91 WTA, cu scorul de 7-5, 6-4, şi s-a calificat în manşa a doua a turneului de Grand Slam de la Roland Garros.

Partida, care a avut loc pe arena principală a complexului de la Roland Garros, Philippe-Chatrier, a durat o oră şi 16 minute.

Finalistă anul trecut la French Open, unde are de apărat 1.300 de puncte, Halep a început bine meciul cu Rodina şi a condus cu 4-1, după două break-uri consecutive, reuşite la 1-1 şi 3-1. A urmat o scădere în jocul româncei, de care Rodina a profitat imediat. Rusoiaca a făcut rebreak, s-a apropiat la 3-4, apoi a câştigat din nou pe serviciul adversarei, la 4-5. Într-un moment foarte important al meciului, în ghemul al unsprezecelea, când părea că este pe val, Rodina a comis două erori uşoare, cedându-şi serviciul. Halep a închis apoi setul, cu 7-5, după 36 de minute.

În al doilea set, cele două jucătoare au „mers” cap la cap până la 3-3. Halep a obţinut un break, dar Rodina a egalat imediat, dar românca a câştigat următoarele două ghemuri, impunându-se cu 6-4, după alte 40 de minute.

În general, un început bun de turneu pentru Simona Halep, un meci pe care l-a controlat, dar în care a arătat şi câtea momente de slăbiciune.

În faza următoare, Halep va juca împotriva învingătoarei dintre Mirjana Lucici-Baroni (Croaţia), locul 70 WTA şi Lauren Davies (SUA), locul 64 WTA.

Calificarea în turul 2 la Roland Garros este recompensată cu 70 de puncte WTA şi un premiu de 50.000 de euro.

Simona Halep, locul 3 WTA, va evolua duminică, de la ora 12:00, în primul tur la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului, informează site-ul oficial al competiţiei.

Roland Garros. Simona Halep - Evghenia Rodina

Roland Garros. Simona Halep – Evghenia Rodina

Halep o va întâlni pe sportiva rusă Evghenia Rodina, locul 91 WTA, meciul urmând să aibă loc pe terenul Philippe-Chatrier.

Simona Halep a fost finalistă la ediţia din 2014 a turneului de la Roland Garros. Românca a fost învinsă anul trecut în ultimul act de sportiva rusă Maria Sharapova, actuală ocupantă a locului 2 WTA.
”E un nou turneu, un nou obiectiv, meciuri noi. Simt că sunt pregătită pentru Roland Garros. Am amintiri frumoase de anul trecut şi sper să repet ce am realizat atunci sau chiar mai mult”, a declarat Halep, citată de site-ul oficial al competiţiei.
Pe tabloul principal al turneului feminin, Romania are cinci reprezentate, dintre care doua au si statut de cap de serie. Cele cinci sunt Simona Halep, favorita 3, Irina Begu, favorita 30, Monica Niculescu, Alexandra Dulgheru si Andreea Mitu, iar lor li s-ar putea alatura si Sorana Cirstea, daca aceasta trece de calificari.

Iata si meciurile din primul tur ale romancelor:
Bethanie Mattek-Sands (SUA) – Irina Begu (30)
Andreea Mitu – Alize Lim (Franta, Wild-Card)
Alexandra Dulgheru – Nicole Gibbs
Evgeniya Rodina – Simona Halep (3)
Carla Suarez Navarro (8) – Monica Niculescu

In ceea ce priveste configuratia sferturilor de finala, acolo am trebui sa avem urmatoarele meciuri: Serena-Wozniacki, Kvitova-Bouchard, Ivanovic-Halep, Suarez Navarro – Sharapova. Pana acolo, am putea vedea si alte intalniri spectaculoase cum ar fi: