Acasa rss 1asig Roland Garros: Simona Halep s-a calificat în optimile de finală

Roland Garros: Simona Halep s-a calificat în optimile de finală

scris de C.S.
0 afisari

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului de tenis de la Roland Garros, al doilea Grand Slam al anului. Românca a învins-o, în turul trei, cu scorul de 6-3, 6-0, pe Maria-Teresa Torro-Flor (Spania), locul 55 WTA, după o oră şi patru minute de joc.

Simona Halep, în optimi la Roland Garros.

Cea mai bună jucătoare de tenis româncă în ierarhia WTA din istorie, a etalat din nou un joc complet, dominând tactic și tehnic de o manieră impresionantă, pe fondul unei încrederi totale în propriile forțe. În primul set, care a durat 37 de minute, jucătoarea spaniolă (23 ani, nr. 55 WTA) a încercat să surprindă printr-un joc agresiv, dar Simona Halep a intuit imediat oportunitățile oferite de adversară, insistând pe variația loviturilor, în special pe reverul în lung de linie pe care îl execută de kinogramă. În manșa a doua, superioritatea româncei a fost totală, ea adjudecându-și setul la zero, după numai 27 de minute.

Cap de serie numărul 4 și ocupanta locului 4 WTA, Simona Halep o va întâlni în optimi pe sportiva americană Sloane Stephens, a 15-a favorită şi locul 19 WTA, în optimile de finală de la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului, informează site-ul oficial al competiţiei.

Stephens a trecut în turul trei, sâmbătă, cu scorul de 6-3, 6-4, de jucătoarea rusă Ekaterina Makarova, cap de serie numărul 22.

Pentru calificarea în optimi la Roland Garros, Halep va primi un premiu de 125.000 de euro.