Acasa Sport-AutoSport Romania si Luxemburg, singurele fara victorie din grupa D

Romania si Luxemburg, singurele fara victorie din grupa D

scris de Ziua Veche
22 Afisari

Romania si Luxemburg sunt singurele nationale care nu au obtinut nicio victorie in grupa D a preliminariilor pentru Euro 2012. In etapa a doua a campaniei de calificare Franta a invins cu 2-0 pe terenul Bosniei-Hertegovina, iar Albania a depasit cu acelasi scor, pe teren propriu, selectionata Luxemburgului.

Grupa D a preliminariilor pentru Campionatul European din Polonia si Ucraina este una dintre cele in care s-au marcat cele mai putine goluri, in meciurile disputate marti pe Batranul Continent. Doar trei reusite s-au consemnat in cele trei partide, doua dintre ele in meciul de la Sarajevo, dintre Bosnia-Hertegovina si Franta.

„Cocosilor” le-a luat mai bine de o repriza sa depaseasca socul infrangerii de vineri, din fata Belarusului. Au deschis scorul abia in minutul 72, prin Karim Benzema, care a pacalit doi fundasi adversi inainte de a-l bate pe Hasagic.

Diferenta a fost majorata in minutul 78 de Malouda, din pasa lui Valbuena. Victoria cu 2-0 a Frantei, coroborata cu succesul la limita al Albaniei contra Luxemburgului, scor 1-0, arunca nationala Romaniei pe locul 5 in clasamentul grupei D.