Acasa Sport-AutoSport Semifinala Euro 2012: Portugalia – Spania, scor 2-4 la penalty (video)

Semifinala Euro 2012: Portugalia – Spania, scor 2-4 la penalty (video)

scris de Laurentiu Banches
39 afisari
Spania s-a calificat în finala EURO 2012, după ce a învins Portugalia cu scorul de 4-2, la loviturile de departajare, miercuri seara, pe Donbas Arena din Doneţk, în prima semifinală a competiţie. Scorul a fost ”alb”, 0-0, atât după 90, cât şi după 120 de minute.

Spania, campioana europeană şi mondială en titre, s-a calificat în ultimul act cu mari emoţii, după ce a făcut un meci modest, salvat doar de prestaţia ceva mai bună din prelungiri. Pentru ”La Roja” au transformat loviturile de departajare Iniesta, Pique, Ramos şi Fabregas, iar pentru lusitani au punctat Pepe şi Nani. Xabi Alonso a ratat pentru spanioli, iar Moutinho şi Bruno Alves de la portughezi. În finală, Spania va întâlni învingătoarea din a doua semifinală, care le opune pe Germania şi Italia, joi, la Varşovia.

Prima repriză a confruntării iberice a fost una ternă, încrâncenată, cu puţin fotbal şi doar câteva ocazii de gol. Portughezii au fost periculoşi în min. 2, când Miguel Veloso a executat un corner cu efect, iar Casillas a fost nevoit să respingă în corner. Cea mai mare ocazie a spaniolilor s-a consemnat în min. 9, când fundaşul Arbeloa a tras fără preluare de la 16 metri, la capătul unei faze prelungite de atac, dar balonul s-a dus puţin peste transversală. Iniesta şi-a încercat şi el şansa, dar mingea trasă de extrema Barcelonei s-a dus peste poartă (29). Campioana mondială şi europeană nu a avut niciun şut pe poartă în prima repriză, totuşi, iar lusitanii au avut două.

Portugalia a început mai bine partea secundă, dar Hugo Almeida a fost imprecis în mai multe rânduri (57, 59, 68). Spania a tras primul şut pe poartă abia în min. 67, prin Xavi, dar Rui Patricio nu a avut probleme.

Ronaldo a beneficiat de două lovituri libere, prima de la circa 30 m (73), iar a doua de la 26 m (84), dar de fiecare dată a trimis peste transversală. Ronaldo a mai avut o şansă mare în min. 90, pe contraatac, dar a tras complet greşit.

Spania a fost mult mai bună în prelungiri, când a avut o ocazie uriaşă, dar Rui Patricio a salvat în faţa lui Iniesta (104), la centrarea perfectă a lui Jordi Alba. Anterior, Navas avusese o poziţie bună de şut, dar a ratat execuţia. Ramos a bătut periculos o lovitură liberă în min. 105+1, însă balonul s-a dus puţin peste poartă. Navas l-a întrebuinţat pe Rui Patricio în min. 111, dar goalkeeper-ul lusitan a reţinut în cele din urmă mingea. Pedro a avut o şansă mare (114), scăpând singur spre poartă, dar a fost deposedat in extremis de Coentrao.

La loviturile de departajare şansa a fost de partea Spaniei, care a ratat o singură dată, faţă de două lovituri ale portughezilor. Starul Cristiano Ronaldo nu a mai apucat să bată, Fabregas transformând lovitura decisivă, care a dus Spania în finală.

Portugalia – Spania 0-0 (0-0, 0-0), după prelungiri; 2-4 la loviturile de departajare. Au executat în ordine loviturile de departajare: Xabi Alonso 0-0 (ratare – apără Rui Patrício), Joao Moutinho 0-0 (ratare – apără Casillas), Andrés Iniesta 0-1 (gol), Pepe 1-1 (gol), Gerard Piqué 1-2 (gol), Nani 2-2 (gol), Sergio Ramos 2-3 (gol), Bruno Alves 2-3 (ratare – bară transversală), Cesc Fabregas 2-4 (bară gol).

Duelul iberic din prima semifinală de la Euro 2012 dintre Portugalia şi Spania va avea loc miercuri, 27 iunie, pe stadionul din Doneţk, începând cu ora 21:45.

Semifinala Euro 2012: Portugalia vs Spania

Spania este la o victorie distanţă de a egala recordul Germaniei de Vest, care a reuşit în anii 70’ să ajungă în trei finale succesive de campionate mondiale şi europene. Cu toate acestea, Portugalia nu uită că ultima partidă dintre cele două a fost o victorie categorică a lor într-un meci amical în 2010 în faţa proaspetei campioane mondiale de atunci.

Atunci, în 17 noiembrie 2010, Portugalia şi-a luat revanşa pentru eliminarea de la Campionatul Mondial din Africa de Sud, învingând vecinii iberici cu scorul de 4-0, prin golurile lui Carlos Martins, Hélder Postiga (de două ori) şi Hugo Almeida. Aceea a fost de altfel şi cea mai dură înfrângere a Spaniei din 1963. Ultimul meci la un campionat european dintre cele două a avut loc în 2004, când Portugalia, aflată  pe propriul teren a învins Spania în grupe cu scorul de 1-0 prin golul lui Nuno Gomes, ajungând în cele din urmă să dispute finala la acel turneu final în faţa Greciei.

Înainte de această partidă, antrenorul spaniol Vicente del Bosque a declarat pentru uefa.com că echipa sa trebuie să „dezactiveze bomba numită Ronaldo”, spunând despre starul lui Real Madrid că este „un jucător excelent, vital pentru echipă, despre care sunt foarte multe de spus”. Acesta a amintit de ultimele două partide dintre cele două echipe, optimile din Africa de Sud şi amicalul din Lisabona şi a precizat că dacă echipa sa va juca ca la Campionatele Mondiale, va reuşi să treacă mai departe.

Tehnicianul Portugaliei va trebui să gândească partida cu campioana mondială şi europeană excluzându-l din planul tactic pe marcatorul a două goluri în victoria 4-0 din 2010, Helder Postiga, care s-a accidentat în sfertul de finală cu Cehia. Antrenorul Paulo Bento a afirmat însă că echipa sa are „ambiţie şi curaj” şi că elevii săi ştiu ce au de făcut pentru a câştiga şi a se califica pentru a doua oara într-o finală europeană după Euro 2004.