Acasa Sport-AutoSport Sferturi Euro 2012: Cehia – Portugalia, scor 0-1 (video)

Sferturi Euro 2012: Cehia – Portugalia, scor 0-1 (video)

scris de Laurentiu Banches
4 afisari

Portugalia s-a calificat în semifinalele Campionatului European din Polonia şi Ucraina, după ce a învins Cehia cu scorul de 1-0 (0-0), joi seara, la Varşovia, în primul sfert de finală de la Euro 2012.

Portugalia merge mai departe graţie golului marcat de Cristiano Ronaldo (79), aflat la a treia sa reuşită la acest turneu. Lusitanii s-au calificat în semifinale după un meci în care au jucat mai bine ca adversarii lor şi vor înfrunta în această fază învingătoarea dintre Spania şi Franţa.

Chiar şi fără vedeta Rosicky, Cehia a început mai bine meciul şi a avut mai multe incursiuni ofensive, în faţa unei formaţii portugheze care a stat în expectativă o perioadă. Lusitanii au avut, totuşi, prima situaţie notabilă a partidei, un şut al lui Moutinho, fără probleme pentru Cech (11). Cehia şi-a creat şi ea o ocazie, în min. 18, când Darida a trimis bine o minge în careul, dar Baros a ratat de puţin întâlnirea cu balonul (18).

Treptat, cehii s-au stins, iar portughezii au trecut la cârma jocului, dar vârfurile Helder Postiga, Ronaldo şi Nani au fost blocate bine de echipa lui Bilek. Ronaldo a scăpat însă din marcaj, la un pas greşit la ofsaid al cehilor, şi a ratat prima ocazie clară de gol, trimiţând mingea alături din foarfecă (33). Tot vedeta echipei Real Madrid a fost în prim plan în min. 35. când a executat periculos o lovitură liberă de la aproape 30 de metri. Ronaldo a ratat cea mai mare ocazie a primei reprize, în prelungiri (45+1), când s-a demarcat excelent în careu, a preluat superb şi a tras din unghi în bara porţii lui Cech.

Lusitanii au început partea secundă în trombă şi au ratat două situaţii bune în primele cinci minute de joc: Hugo Almeida (46) a reluat cu capul peste poartă, după care Ronaldo a trimis din nou mingea în bară (49), Cech salvând golul la lovitura liberă a portughezului. Ronaldo a avut o nouă şansă (53), dar a greşit şutul. Apoi, Nani (58) a expediat un şut periculos, dar Cech a reuşit să respingă.

Cehia a ieşit din propria jumătate după un sfert de oră de forcing al lusitanilor, iar Pilar a avut o acţiune frumoasă pe partea stângă (59). Portugalia a revenit însă în atac şi a irosit o nouă ocazie – Moutinho a tras excelent, dar Cech a respins de sub transversală (64). Ocaziile au continuat să curgă la poarta Cehiei, dar golul a întârziat să cadă. Raul Meireles (72) a tras peste poartă, după o minge întoarsă de Ronaldo, iar şutul lui Nani a fost deviat salvator de Kadlec (74). În cele din urmă, Portugalia a deschis scorul prin vedeta Ronaldo: Moutinho a centrat de pe partea dreaptă, iar starul lui Real Madrid a scăpat de sub supravegherea lui Gebre Selassie şi a marcat cu capul (79).

Portugalia a avut şansa de a tranşa disputa, dar Cech s-a opus din nou golului, la şutul lui Joao Pereira (83). Cehia nu a avut o reacţie consistentă, chiar dacă finalul meciului l-a găsit pe portarul Cech în careul advers şi meciul s-a încheiat cu victoria Portugaliei

Portugal vs Czech Republic 1:0 Cristiano Ronaldo de maidb7abc
…..

Cehia şi Portugalia se vor întâlni în primul sfert de finală de la Euro 2012, joi, 21 iunie, la Varşovia, de la ora 21:45.

Sferturi Euro 2012: Cehia vs Portugalia

În urmă cu 16 ani, cele două echipe s-au întâlnit într-un sfert de finală de la Euro 96, când Cehia s-a impus printr-un gol marcat de legendarul jucător ceh Karel Poborsky, ajungând la acel campionat european să joace finala, pierdută în cele din urmă faţa Germaniei. Un astfel de scenariu nu pare nici acum improbabil, deşi Portugalia porneşte ca favorită în această partidă.

La ultima partidă dinter cele două echipe, cea de la Euro 2008, Portugalia a câştigat cu 3-1 meciul disputat în grupa A, din care s-a calificat împreună cu selecţionata Turciei. Spre deosebire de 2008 însă când Cehia a început Euro cu o victorie şi a continuat competiţia cu două eşecuri, de data aceasta republica central-europeană a câştigat ultimele două partide din grupă, după înfrângerea usturătoare cu Rusia 1-4.

Tehnicianul ceh, Michal Bilak şi-a avertizat jucătorii înainte de această partidă, că dacă vor repeta greşelile din partida cu Rusia nu vor fi iertaţi de portughezi. Acesta a precizat, conform uefa.com că cei mai periculoşi fotbalişti ai portugaliei vor fi “Nani, Postiga şi Ronaldo” şi că echipa sa va juca mai defensiv pentru a bloca acest trio.

Echipa Portugaliei este mai optimistă ca niciodată după ce a reuşti calificarea în sferturi în detrimentul finalistei campionatului mondial din 2010, Olanda, iar recenta aniversare a 43 de ani a antrenorului Paulo Bento îi face şi mai motiviaţi pe jucători să câştige acest meci pentru a îi oferi un cadou tehnicianului. Selecţionerul portughez a afirmat înainte de meci că echipa sa trebuie “să rămână concentrată şi să îşi păstreze modul de joc de la Euro 2012”, care le-a adus această nesperată calificare.