Simona Halep - Anastasia Pavlyuchenkova live video | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Simona Halep – Anastasia Pavlyuchenkova, scor 6-2, 6-1

Simona Halep – Anastasia Pavlyuchenkova, scor 6-2, 6-1

15 afisari

Simona Halep, numărul doi mondial, s-a calificat fără probleme în optimile de finală ale turneului WTA de la Wuhan (China), dotat cu premii totale de 2.212.250 dolari, marți, după ce a învins-o pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova cu 6-2, 6-1, în runda a doua a competiției.

Halep a făcut un joc consistent, a găsit mereu soluții la loviturile în forță ale rusoaicei și s-a impus în doar 64 de minute.

Principala favorită a turneului a început nu tocmai bine, pierzându-și serviciul, dar apoi și-a recuperat break-ul, după care a fost constantă și s-a desprins la 4-1. Halep a cedat un nou ghem (4-2), apoi a salvat trei mingi de break și a făcut 5-2, închizând setul cu 6-2, în 33 de minute. În prima manșă a meciului, rusoaica a avut mai multe lovituri direct câștigătoare, 12-9, dar și numărul erorilor neforțate a fost mai mare 12-3.

Simona a condus cu 1-0 și 2-1 în debutul setului secund, moment în care desfășurarea meciului a fost amenințată de câteva picături de ploaie. Doar trei minute a durat acest impas, iar apoi jocul s-a reluat, românca încheind conturile destul de rapid, cu 6-1. Raportul la winners în acest set a fost de 19-16 pentru Simona, iar la erori neforțate jucătoarea noastră a avut 7, iar Pavliucenkova 23. Halep (24 ani) a câștigat al șaselea meci din tot atâtea disputate cu Pavliucenkova (24 ani, 32 WTA): în 2012 la Dubai, în primul tur, cu 6-4, 6-2, în 2013 în primul tur la Tokyo, cu 3-6, 7-6 (5), 3-0, în același an la Moscova în semifinale, cu 6-2, 6-1 (ca la Wuhan), și tot în 2013, la Turneul Campioanelor de la Sofia, cu 6-3, 6-3, în grupă, precum și anul acesta, în sferturi la Cincinnati, cu 7-6 (3), 6-2.

Simona Halep și-a asigurat un cec de 26.000 dolari și 105 puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta, în premieră, pe britanica Johanna Konta (24 ani, 66 WTA), care a profitat de abandonul Victoriei Azarenka, la scorul de 6-4, 1-0 în favoarea sa.
Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul unu, va evolua, marţi, în turul doi al turneului de la Wuhan (China), împotriva sportivei Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia), poziţia 32 în ierarhia mondială.

Simona Halep - Anastasia Pavlyuchenkova

Simona Halep – Anastasia Pavlyuchenkova

Halep şi Pavlyuchenkova vor juca în ultimul meci de pe terenul Central, partida urmând să înceapă în jurul orei 15:30.
Simona Halep este principala favorita a turneului de la Wuhan, unde urmeaza sa debuteze marti. Romanca, locul 2 WTA, va juca direct in turul doi si o va intalni pe Anastasia Pavlyuchenkova, locul 33 WTA.
Cele doua jucatoare s-au intalnit de cinci ori pana acum, iar Halep s-a impus de fiecare data. Ultima intalnire a avut loc in 2015, in sferturile turneului de la Cincinnati, cand Halep a castigat in doua seturi, 7-6, 6-2.

Castigatoarea acestui meci se va duela cu invingatoarea din meciul Johana Konta – Victoria Azarenka.

Meciul dintre Simona Halep si Anastasia Pavlyuchenkova poate fi urmarit video live stream aici sau aici