Acasa Sport-AutoSport Simona Halep a câștigat finala turneului de la Doha

Simona Halep a câștigat finala turneului de la Doha

scris de G. D.
6 afisari

Simona Halep a câștigat finala  Turneului WTA de la Doha cu 2-0 (6-2, 6-3), turneu de categorie Premier 5, în fața sportivei germane Angelique Kerber, cap de serie numărul 6 şi locul 9 WTA.

Simona Halep

Cele două s-au mai întâlnit o singură dată, în 2009, în runda inaugurală a turneului de la Saint Raphael (Franţa, premii de 50.000 de dolari), când s-a impus românca, scor 5-7, 6-2, 7-5.

Finala a început foarte bine pentru Simona Halep, care a debutat cu un break și a continuat să-și valorifice calitățile în fața puternicei Kerber. În setul al doilea, lupta a părut ceva mai strânsă, însă Simona Help a pierdut doar 3 game-uri, lăsând impresia că a cîștigat lejer acest meci.

Jucătoarea de tenis Simona Halep, cap de serie numărul 7 şi locul 10 WTA, s-a calificat în finală după ce a a învins-o sâmbătă pe poloneza Agnieszka Radwanska .

Pentru Simona Halep este prima finală la un turneu de categorie Premier 5, din întreaga carieră. Câștigarea turneului de la Doha (Qatar) îi aduce Simonei Halep un premiu de 440.000 de dolari.