Acasa Sport-AutoSport Simona Halep s-a calificat în finala de la Roland Garros. Pe cine va întâlni în ultima rundă

Simona Halep s-a calificat în finala de la Roland Garros. Pe cine va întâlni în ultima rundă

scris de C.S.
2 afisari

Simona Halep s-a calificat în Marea Finală de la Roland Garros, după ce a învins-o pe Andrea Petkovic (Germania/N. 28), cu 6-2, 7-6 (4). În ultimul act, Halep o va înfrunta pe Maria Șarapova (N. 7), victorioasă cu 4-6, 7-5, 6-2 în fața canadiencei Eugenie Bouchard. Rusoaica a câștigat turneul de la Roland Garros în 2012, iar la ediția de anul trecut a fost învinsă în finală de Serena Williams (SUA).

Simona Halep a ajuns in Marea Finală de la Roland Garros.

Halep, a patra favorită a turneului, s-a impus după o oră și 30 minute de joc și și-a asigurat un cec de 825.000 de euro și 1.200 puncte. Simona a început excelent meciul cu Petkovic, cu un break, avantaj pe care și l-a menținut și apoi l-a mărit cu un nou break, la 4-1, încheind setul cu un sec 6-2, după doar 28 de minute. Halep a controlat jocul și a profitat de erorile neforțate comise de Petkovic, care a intrat mai greu în meci.

În setul al doilea, Andrea Petkovic (26 ani, 27 WTA) a jucat din ce în ce mai bine, a condus cu 1-0 și 2-1, Halep a părut că s-a relaxat și că joacă prea mult de pe fundul terenului, astfel că scorul a devenit 3-1, după un break reușit de nemțoaică. Un moment foarte important s-a consumat în ghemul cinci, când Petkovic a condus cu 40-15, dar Simona Halep a revenit extraordinar și a reușit să câștige pe serviciul adversarei, iar apoi a egalat, 3-3. Cele două jucătoare au luptat în continuare pentru fiecare punct, și-au făcut serviciul fiecare și au ajuns în tiebreak. Halep a condus cu 4-1 și 5-3, Petkovic s-a apropiat la 5-4, dar românca a încheiat conturile cu 7-4.

Petkovic o învinsese pe Halep în 2009, în sferturile turneului ITF de la București, cu 6-2, 7-6 (2), după care Halep a înfrânt-o de două ori anul trecut, în finala turneului de la Nurnberg, cu 6-3, 6-3, și în turul II la Tokyo, cu 7-6 (4), 6-3.

Simona Halep are în palmares șapte titluri WTA (Nurnberg, ‘s-Hertogenbosch, Budapesta, New Haven, Moscova, Sofia — 2013, Doha — 2014) și a mai jucat patru finale (Fes — 2010, 2011, Bruxelles — 2012, Madrid — 2014). Dacă în mai anul trecut ocupa locul 64, acum Halep are șanse să urce pe podiumul ierarhiei WTA.

Șarapova, fost lider în ierarhia feminină mondială, o conduce pe Simona Halep cu scorul de 3-0 la meciurile directe, după ce a mai învins-o în 2012 de două ori, în turul III Indian Wells, cu 6-3, 6-4, și în primul tur la Beijing, cu 7-5, 7-5, și luna trecută la Madrid, în finală, cu 1-6, 6-2, 6-3.

27 comentarii

UnUL 05-06-2014 - 21:16

Bravo, Simona! Sunt curios dacă de data asta va izbuti să învingă complexul Șarapova. Dar, orice ar fi, e o performanță remarcabilă.

Antibasistul 05-06-2014 - 21:22

Ma nu cumva tu esti retardatul ala care a facut de toate, a jucat si tenis, cum dracu, doar dai in toate gropile!!!

UnUL 05-06-2014 - 21:43

Tu n-ai jucat decât penis, Bășinel, dar acum nu mai ai instrumentul necesar.

urbos 05-06-2014 - 21:42

Jegule, vezi ca Halep se imbraca cu tricoloru, nu-ti provoaca repugna usturoiatule?

Fiul de catea „Mircea” e rugat sa caute pe net cum se provoaca repugna.

UnUL 05-06-2014 - 21:48

Ce e aia „provoacă repugnă”, Cur Bubos, un asemenea substantiv nu există în română. „A repugna” este verb, iar substantivul este „repulsie”, imbecilule !
Și ți-am mai spus: dacă îți miroase tot timpul a usturoi însemnă că duhnești tu.

urbos 05-06-2014 - 21:51

Hahaha, idiotu!
Lasa bre ca-ti spune „Mircea”, de ce crezi ca l-am trimis pe net?

UnUL 05-06-2014 - 21:52

Ce să-mi spună Mircea? CĂ HABAR N-AI DE ROMÂNĂ? VĂD ȘI SINGUR.

UnUL 05-06-2014 - 21:54

DE ÎNDATĂ CE DEPĂȘEȘTI NIVELUI LUI „SUGI”, „FREACĂ”, C Ă C A T”,

UnUL 05-06-2014 - 21:57

… a înjurăturilor, a șobolanilor care grohăie și a viermilor care chițcăie, o iei razna și nu mai știi să folosești cuvinte elementare.

pathfinder 05-06-2014 - 21:54

🙂
Ups!

Asta-i de clasa a doua…

urbos 05-06-2014 - 21:55

Ce idioti! Hahahahahahaha!

urbos 05-06-2014 - 21:56

Pai d-aia va hliziti voi ma cacarezelor numai la glume d-alea de clasa a patra!

UnUL 05-06-2014 - 21:59

Noi ne „hlizim” la glume bune și la tâmpenii mari ca asta cu „provocacă repugnă” !!

pathfinder 05-06-2014 - 21:59

Pai pe alea nu pari a le intelege.
Fiecare cu nivelul lui…

UnUL 05-06-2014 - 21:59

N.B: „provoacă”, dar e bine și cum am tastat prima dată.

urbos 05-06-2014 - 22:01

Ma desen animat analfabet, cum sa mai razi ma idiotule la glume de clasa a patra? Hahaha!

UnUL 05-06-2014 - 22:05

LA NIVEL DE CLASA A 4-A TE-AI OPRIT TU, BĂȘINEL.
P.S.
CUM E PLURALUL : O REPUGNĂ, DOUĂ REPUGNE?

urbos 05-06-2014 - 22:05

Bosorogule, radeai daca te prindeai. Dar esti senil ca fi-tu.

pathfinder 05-06-2014 - 22:06

Era o metafora filozoafe.
Tu razi la alea de-a doua…

Bleah!
Si gata!

urbos 05-06-2014 - 22:06

Hai ca incepi sa-nveti bosorogea.

UnUL 05-06-2014 - 22:06

Păi m-am prins că ești t â m p i t.

pathfinder 05-06-2014 - 22:08

Doua repugni!
Ce, nu e clar?!?

Da-l in pana mea ca azi a fost doar zgomot de fond…

UnUL 05-06-2014 - 22:08

P.S. Mai bine boșorog decât tâmpit din naștere, ca tine, Scârboșel.

urbos 05-06-2014 - 22:15

Slab, slab vierme, ti-a luat-o bosorogea inainte, degeaba incerci sa recuperezi. Iarasi ai scos-o de clasa a patra. Si nu e nici o metafora, e tristul adevar.

urbos 05-06-2014 - 22:16

Ti-ai revenit bosorogea.

UnUL 05-06-2014 - 22:35

@Pathinder
Nu știu cum e cu repugnii sau repugnele, dar e clar că e prost. Și cum prostia face casă bună cu nesimțirea….

CONGO 06-06-2014 - 00:09

Șarapova se se drogheaza cu hormoni, baga la vena cu kilu ca sa care cupele de aur in Russia. Astia au mania tezaurului in sange de generatii bune.

Ce dovada mai buna decat ca e nascuta in chiar blestemata URSS?

Comments are closed.