Acasa Sport-AutoSport Steaua, campioana României, după ce Oțelul a învins-o pe ASA Tg. Mureș (video)

Steaua, campioana României, după ce Oțelul a învins-o pe ASA Tg. Mureș (video)

scris de D.P.
17 afisari

Steaua București a cucerit al treilea său titlu consecutiv de campioană a României la fotbal, joi seara, după ce a terminat la egalitate cu CSMS Iași, în deplasare, 0-0, în timp ce ASA Tg. Mureș a fost învinsă acasă de Oțelul Galați cu scorul de 2-1 (0-1), în etapa a 34-a, ultima a Ligii I.

steaua campioanaEchipa Steaua a câştigat campionatul României pentru a treia oară consecutiv şi a 26-a oară în istoria sa, în urma remizei cu formaţia CSMS Iaşi, scor 0-0, şi a eşecului înregistrat de ASA Târgu Mureş, scor 1-2, cu Oţelul Galaţi, în ultima etapă a Ligii I.

Minutul 90: Meciul se încheie cu scorul de 0-0. Steliştii aşteaptă rezultatul celuilalt meci.

Minutul 76: Şansă imensă pentru Steaua! Iancu pătrunde în careu, iar şutul deviat al atacantului stelist e respins cu greu de Caparco. Caparco mai are o intervenţie bună la un şut al lui Stanciu.

Minutul 45: PAUZĂ

Minutul 20: Ocazie pentru Steaua: Popa scapă singur cu Caparco, îl driblează pe goalkeeperul ieşean, darAdrian Popa încearcă un lob cu care loveşte bara!

Echipele de start:

CSMS Iaşi: Caparco – Mihalache, Plămadă, Ciucă, Ţigănaşu – Mitici, Enescu – Bosoi, Creţu, Ciucur – Golubovici. Antrenor: Nicolo Napoli.

Steaua Bucureşti: Niţă – Râpă, Tamaş, Varela, Toşca – Breeveld, Neagu – Ad. Popa, Stanciu, Chipciu – Ţucudean. Antrenor: Constantin Gâlcă.

Rezerve: Arlauskis – Luchin, Papp, Iancu, Latovlevici, Guilherme, Rusescu.

Arbitri: Cristian Balaj (central) – Ovidiu Artene, Marius Marchidanu (asistenţi) – Adrian Illyeş, Florin Mazilu (asistenţi suplimentari) – Gabriel Bârjac (rezervă).

Observatori: Florin Hîncu, Marian Bucurescu.

ASA Târgu Mureş – Oţelul Galaţi, scor 1-2

Meciul se încheie cu victoria formaţiei gălăţene, ASA ratează şansa de a câştiga titlul în Liga I.

Minutul 90+4: Oţelul marcheză prin Tavares, scorul devine 1-2.

Minutul 67: Oţelul galează, scor 1-1. Marcheză Tudorie

Minutul 39: Mureşan este cel care transformă penaltiul, 1-0 pentru ASA.

Minutul 38: Bumba este faultat de Solomou, iar arbitru acordă penalti.

Minutul 20: Ocazie pentru ASA. Bumba înşiră trei jucători, mingea ajunge la Voiculeţ, dar Abraham respinge cu greu şutul din 7 metri al lui Voiculeţ.

Echipele de start:

ASA Târgu Mureş: Stăncioiu – Hanca, Constantin, Bejan, S. Ilie – Mureşan, Gorobsov – Zicu, Voiculeţ, Bumba – Manolov (Axente ’22). Antrenor: Liviu Ciobotariu

Oţelul Galaţi: Abraham – Popescu, Sissoko, Miron, Solomou – Helder, Cucu, Mauricio – Iorga, Cernat, Tudorie. Antrenor: Florin Marin

Meciul este arbitrat de Marcel Bîrsan, ajutat la cele două linii de Vladimir Urzică şi Mircea Orbuleţ, în timp ce Lucian Rusandu şi Marian Barbu au fost asistenţi suplimentari.

Rezervă au fost Florin Păunecu, iar observatori Aron Huzu şi Viorel Ilinca.