Acasa Sport-AutoSport Steaua – Maribor, meci amical, scor 0-0 (rezumat video)

Steaua – Maribor, meci amical, scor 0-0 (rezumat video)

18 afisari

Steaua a terminat la egalitate ultimul amical al iernii, 0-0 cu Maribor, campioana Sloveniei.

Roş-albaştrii au jucat bine în prima repriză, au avut posesia şi au impus ritmul jocului. Cristi Tănase putea deschide scorul după 28 de minute de joc, dar portarul slovenilor a avut o intervenţie bună.

Slovenii au fost mai periculoşi în repriza a doua. Niţă a fost eroul Stelei. Portarul a scos in extremis şutul lui Sallalich. Echipa lui Costel Gâlcă a mai avut o ocazie, când Neagu a executat bine o lovitură liberă, dar Handanovic a fost atent. Niţă a salvat echipa de la înfrângere cu zece minute înainte de final. A intervenit bine la şutul lui Bohar la colţul scurt.

S-a terminat 0-0 ultimul meci de pregătire al Stelei, prima remiză obţinută În Antalya. Roş-albaştrii mai au trei victorii şi două înfrângeri.

Disputa cu slovenii a fost ultima înainte primul meci oficial al anului. Pe 18 februarie, trupa din Ghencea întâlnește Astra în semifinalele Cupei Ligii.

Steaua va disputa de la ora 20:00 ultimul amical din stagiul de pregătire din Antalya. Adversară va fi Maribor, echipa de pe locul 2 din Slovenia.

Steaua - Maribor, meci amical (live video)

Steaua – Maribor, meci amical (live video)

În partida precedentă, roş-albaştrii s-au impus clar în faţa celor de la Sparta Praga, scor 3-0, golurile fiind reuşite de George Ţucudean, „dublă”, şi Stanciu. În primul joc amical din Turcia, Steaua a reuşit o altă victorie cu ŢSKA Sofia, scor 1-0.

Echipa probabilă a Stelei pentru meciul cu Maribor: Arlauskis – Luchin, Varela, Toşca, Latovlevici – Bourceanu, I. Neagu – N. Stanciu, Chipciu, Cr. Tănase – Ţucudean.