Acasa Sport-AutoSport Supercupa Romaniei. ASTRA – CFR CLUJ, scor 1-0 (video)

Supercupa Romaniei. ASTRA – CFR CLUJ, scor 1-0 (video)

12 afisari

Astra Giurgiu a câștigat Supercupa României la fotbal, sâmbătă seara, pe Cluj Arena din Cluj-Napoca, după ce a învins-o pe CFR Cluj cu scorul de 1-0 (0-0), într-un meci disputat în mare parte pe o ploaie torențială.

William De Amorim a marcat singurul gol al partidei (86) și i-a adus campioanei Astrei a doua Supercupă, după cea din 2014.

CFR Cluj, deținătoarea Cupei României, are și ea două Supercupe (2009, 2010), jucând de două ori cu trofeul pe masă (2012, 2016).

Meciul s-a desfășurat pe o ploaie torențială în multe momente în repriza secundă, în urma căreia terenul a băltit, fapt care a afectat calitatea jocului.

Astra a fost mai activă în prima repriză, însă nu a reușit să își creeze prea multe ocazii clare de gol. Au fost șuturi expediate peste poartă de Teixeira (7) și Ioniță II (27), dar cea mai mare situație s-a consumat în minutul 21, când centrarea lui Boudjemaa din lovitură liberă a fost reluată la colțul scurt de Fabricio cu capul, însă Marc a respins în corner.
Prima parte a meciului a fost marcată și de o dublă accidentare, în min. 28, când Păun și Lung jr s-au ciocnit la un duel aerian, iar extrema clujeană a evoluat cu un bandaj pe cap, în timp ce goalkeeper-ul a fost schimbat la pauză.

În repriza a doua, CFR a fost mai insistentă, iar Gavrilaș a fost solicitat de un șut al lui Bud (46) și o minge trimisă cu capul de Lopez (48). Astra a avut o singură oportunitate, prin Teixeira (80), cu capul. CFR a mai creat pericol la poarta lui Gavrilaș, prin Guima (77) și Juan Carlos (86).

Soarta meciului a fost decisă cu ajutorul apei din gazon, în minutul 86, când Larie a trimis o minge spre portarul Marc, balonul s-a oprit din cauza apei, iar Marc a fost nevoit să intervină prin alunecare, balonul a ajuns la William De Amorim, care l-a trimis în poarta goală din afara careului.

CFR a fost aproape de egalare în prelungiri (90+3), dar Nouvier și Mureșan nu au reușit să profite de eroarea lui Gavrilaș.

Astra a fost condusă la acest meci de pe banca tehnică de secundul Cristian Petre, deoarece principalul Marius Șumudică este suspendat (pentru eliminarea din meciul cu ASA Târgu Mureș, din finalul sezonului trecut).

La meci au asistat noul selecționer al naționalei României, germanul Christoph Daum, secundul său Rudi Verkempinck, precum și fostul internațional român Dorinel Munteanu, susceptibil de a fi și el secund al naționalei.

Medaliile au fost înmânate, în ploaie, de președintele Federației Române de Fotbal, Răzvan Burleanu. Un trofeu special a primit De Amorim, brazilian naturalizat, desemnat cel mai bun jucător al meciului. Christoph Daum a oferit Supercupa României învingătorilor.

Supercupa Romaniei. ASTRA – CFR CLUJ. Astra și CFR Cluj se luptă pentru primul trofeu din noul sezon, Supercupa României. Meciul se joacă pe Cluj Arena, de la 21.45.

Supercupa Romaniei. ASTRA - CFR CLUJ

Supercupa Romaniei. ASTRA – CFR CLUJ

Supercupa Romaniei. ASTRA – CFR CLUJ. Meciul va fi arbitrat de o brigadă cu Istvan Kovacs la centru, ajutat de Vasile Marinescu și Valentin Avram la cele două tușe, în timp ce Marcel Bîrsan este arbitru de rezervă.
Supercupa Romaniei. ASTRA – CFR CLUJ. Tehnicianul feroviarilor, Vasile Miriuță, este încrezător că trofeul Supercupei României, aflat deja la Cluj, după ce a fost adus de reprezentanții Federației Române de Fotbal, nu va părăsi orașul după meciul de sâmbătă seara, CFR Cluj sperând astfel să câștige a treia Supercupă din istoria clubului.

Supercupa Romaniei. ASTRA – CFR CLUJ. Totodată, Miriuță precizează că este conștient de faptul că CFR va avea un meci greu, având în vedere că o întâlnește pe campioana României.

Supercupa Romaniei. ASTRA – CFR CLUJ. „Astra este campioana României, o echipă bună, cu un antrenor foarte bun, dar mâine vom evolua cu trofeul pe masă, dorim să-l câștigăm și vom face tot posibilul pentru asta. Am mare încredere în jucătorii mei, abia așteptăm să înceapă meciul și sunt sigur că trofeul va rămâne la Cluj. E un minus pentru ei că nu îl vor avea pe bancă pe antrenorul Marius Șumudică, dar au jucători foarte buni, care pot face diferența”, a spus Miriuță vineri, într-o conferință de presă.

Supercupa Romaniei. ASTRA – CFR CLUJ. Antrenorul feroviarilor se consideră acasă pe Cluj Arena, unde va fi disputat meciul, deoarece echipa va evolua totuși în orașul său, chiar dacă partida nu va fi jucată pe stadionul lui CFR din Gruia.

Supercupa Romaniei. ASTRA – CFR CLUJ. „Nu e ciudat că jucăm pe Cluj Arena, vom evolua în orașul nostru, la cinci minute de stadionul nostru și e important e că vom avea suporterii cu noi în tribune”, a mai spus antrenorul CFR-ului.

Supercupa Romaniei. ASTRA – CFR CLUJ. Miriuță nu consideră un avantaj că Astra Giurgiu nu-l va avea sâmbătă pe teren pe golgheterul Denis Alibec. El a recunoscut că are emoții în fața acestei partide, ce reprezintă prima ocazie din cariera sa de antrenor de a câștiga trofeul Supercupei.

Supercupa Romaniei. ASTRA – CFR CLUJ. „Vreau să câștig prima Supercupă, am nevoie de acest trofeu. Știu că va fi selecționerul României la meci, dar e un joc normal și vreau să dau cât mai mult din mine”, a spus și fundașul portughez Mario Camora, căpitanul CFR Cluj.

Supercupa Romaniei. ASTRA – CFR CLUJ. Meciul dintre CFR Cluj și Astra Giurgiu va avea loc sâmbătă, pe stadionul Cluj Arena, de la ora 21,45.

Supercupa Romaniei. ASTRA – CFR CLUJ. Astra Giurgiu are în palmares o Supercupă a României, în timp ce feroviarii clujeni au câștigat de două ori acest trofeu.
Supercupa Romaniei. ASTRA – CFR CLUJ. Echipe probabile

Astra: S. Lung – Vangjeli, Oros, Geraldo, J. Morais – Lovin, Teixira – Ioniţă, Boldrin, William – Boudjemaa

CFR Cluj: Marc – Camora, Muresan, Larie, T. Lopes – Paun, Ruiz, Petrucci, Jakolis – Bud, Negrut