Acasa Sport-AutoSport Supercupa Spaniei, retur: Atletico Madrid – Real Madrid, scor 1-0 (video)

Supercupa Spaniei, retur: Atletico Madrid – Real Madrid, scor 1-0 (video)

7 afisari

Atletico Madrid începe oficial sezonul în Spania cu un trofeu, campioana câștigând vineri seara Supercupa. Mario Mandzukic a deschis scorul încă din minutul 2 al returului de pe Vicente Calderon, după ce în tur fusese egal, 1-1, iar Real n-a avut forță să mai întoarcă rezultatul.

Ateltico Madrid și Real Madrid disputǎ returul Supercupei Spaniei, vineri, 22 august, de la ora 23:30, pornind de la scorul de 1-1.

Supercupa Spaniei, retur: Atletico Madrid vs Real Madrid (foto:africatopsport.com)

Real Madrid a cȃștigat deja un trofeu ȋn acest sezon, Supercupa Europei, tot ȋmpotrvia unei rivale din campionat, FC Sevilla pe care a ȋnvins-o cu 2-0. Meciul tur dintre cele douǎ echipe nu a fost unul spectaculos, ambele goluri fiind marcate ȋn ultimele zece minute ale partide, de James Rodriguez ȋn minutul 82 și Raul Garcia ȋn minutul 88. Statistica meciului a arǎtat ȋnsǎ o dominare mai clarǎ a celor de la Real Madrid, mai ales la capitolul posesie unde a atins 70%.

Antrenorul argentinian al celor de la Atletico, Diego Simeone a ramas pe banca madrilenilor, dupǎ ce a reușit performanțe incredibile la aceastǎ echipǎ, (Europa League, titlul ȋn Primera Division și finala Champions League ). Din nefericire pentru Atletico ȋnsǎ și-a pierdut golgheterul, pe Diego Costa care a plecat la Chelsea, aducȃndu-l ȋn schimb pe croatul Mandzukic de la Bayern Munchen.