Acasa Sport-AutoSport Tenis, Stuttgart. Simona Halep – Garbine Muguruza, scor 3-6, 6-1, 6-3 (video)

Tenis, Stuttgart. Simona Halep – Garbine Muguruza, scor 3-6, 6-1, 6-3 (video)

17 afisari

Simona Halep, locul 3 WTA şi a doua favorită, a învins-o, miercuri, în premieră, pe sportiva spaniolă Garbine Muguruza, locul 20 WTA, cu scorul de 3-6, 6-1, 6-3, şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier de la Stuttgart.

Simona Halep și-a aflat adversara din al doilea tur al turneului WTA de la Stuttgart, primul în care intră în competiție la întrecerea din Germania.

Tenis, Stuttgart. Simona Halep - Garbine Muguruza (

Tenis, Stuttgart. Simona Halep – Garbine Muguruza (

Simona Halep este cap de serie numărul 2 și va juca împotriva sportivei spaniole Garbine Muguruza, locul 20 WTA, care a trecut, marți, de cehoaica Barbora Zahlavova Strycova (locul 23 WTA), scor 6-1, 6-4. Meciul a durat o oră și 15 minute.
Halep (23 de ani) și Muguruza (21 de ani) au mai jucat de două ori una împotriva celeilalte, iar victoria i-a revenit de fiecare dată ibericei. De această dată, se vor întâlni pe zgură. Precedentele două meciuri s-au desfășurat pe suprafețe rapide.

Meciul Simonei Halep cu Garbine Muguruza va începe miercuri, 22 aprilie, în jurul orei 21:00 şi va fi transmis în direct la Digi Sport 3. Nu înainte de ora 19.30 este programată partida Julia Goerges – Belinda Bencic, care va fi urmată de întîlnirea dintre Muguruza și Halep.