Simona Halep - Dominika Cibulkova (live video) | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Turneul Campioanelor. Simona Halep – Dominika Cibulkova, scor 3-5, 6-7

Turneul Campioanelor. Simona Halep – Dominika Cibulkova, scor 3-5, 6-7

19 afisari

Simona Halep a fost eliminată de la Turneul Campioanelor, după ce a fost învinsă, joi, de Dominika Cibulkova (Slovacia), cu 6-3, 7-6 (5), în ultimul lor meci din Grupa Roșie a competiției de la Singapore.

Halep, a treia favorită a competiției și numărul patru mondial, părăsește acest turneu după faza grupelor pentru al doilea an consecutiv, după ce în 2014 a jucat finala cu Serena Williams.

Halep a cedat după o oră și 48 de minute în fața numărului opt mondial, la capătul unui set secund foarte disputat.

Românca a evoluat cu un bandaj la genunchiul piciorului stâng și a arătat o mobilitate redusă în deplasarea sa pe teren, în fața unei adversare căreia îi place să lupte pentru fiecare punct, să alerge pentru fiecare punct.

Cibulkova a rămas în cărți pentru calificare după acest succes, având nevoie de o victorie reușită de Angelique Kerber în fața americancei Madison Keys în două seturi.

Halep a început rău meciul cu Cibulkova, pierzând primele trei ghemuri, în care a reușit să ia doar un punct (ultimele două ghemuri le-a cedat la zero). Românca a dat semne de revenire și a reușit să câștige trei ghemuri (ultimul la zero), dar Cibulkova și-a păstrat avantajul luat și s-a impus cu 6-3 în primul set, după doar 30 de minute.

Setul secund a fost deosebit de disputat, cu accente de dramatism pe alocuri, Simona făcând față cu greutate din punct de vedere fizic. Cibulkova a început cu break, dar Halep a reușit să restabilească egalitatea (1-1), iar apoi fiecare și-a făcut serviciul (2-2). Cibulkova a reușit un nou break (3-2), dar Simona a replicat și ea (3-3), însă nu a reușit să își fructifice serviciul (4-3 pentru Cibulkova), egalând apoi la capătul unui ghem lung de aproape zece minute (4-4). Halep și-a câștigat serviciul în cele din urmă (5-4), după ce a salvat câteva mingi de break, iar apoi fiecare și-a făcut serviciul (6-6), meciul ajungând în tiebreak. Halep a luat primul punct, dar apoi le-a pierdut pe următoarele trei. Românca a egalat (3-3, 4-4) și apoi a condus, dar a pierdut trei puncte la rând, setul, meciul și calificarea în semifinale.

Halep a reușit doar 10 mingi direct câștigătoare în acest meci, față de 32 ale adversarei, însă a comis mai puține erori neforțate (13-27).

Cibulkova are acum 4-2 în meciurile directe cu Halep, câștigând de trei ori pe hard și o dată pe iarbă. Halep s-a impus în ambele întâlniri jucate pe zgură, ultima anul acesta, în finala de la Madrid, cu un sec 6-2, 6-4.

În urma participării sale la Turneul Campioanelor, Halep va primi 153.000 de dolari și 500 de puncte WTA. În primele sale meciuri, Simona a învins-o pe americanca Madison Keys cu 6-2, 6-4 și a fost învinsă de Angelique Kerber cu 6-4, 6-2.

Kerber este calificată deja în semifinale după meciul Halep — Cibulkova.
Simona Halep încheie sezonul cu trei titluri câștigate, la Madrid, București și Montreal.

Simona Halep, cap de serie numărul 3 şi locul 4 WTA, o va întâlni, joi, de la ora 11.00, pe Dominika Cibulkova (Slovacia), a şaptea favorită a competiţiei şi poziţia a opta în ierarhia mondială, în ultima etapă a Grupei Roşii a Turneului Campioanelor de la Singapore.

Simona Halep - Dominika Cibulkova

Simona Halep – Dominika Cibulkova

Halep trebuie să câștige, pentru a avea asigurat locul în semifinale, dar jocul rezultatelor o poate trimite în „careul de ași” chiar și în cazul unei înfrângeri.
Până acum, Simona Halep a câștigat cu Madison Keys (6-2, 6-4), în deschiderea ediției din acest an și a pierdut cu Angelique Kerber (4-6, 2-6).

De partea cealaltă, Dominika Cibulkova are două înfrângeri din primele două partide: 6-7(5), 6-2, 3-6 cu Angelique Kerber și 1-6, 4-6 cu Madison Keys.

Jucătoarea din Slovacia conduce cu 3-2 la meciurile directe cu Simona Halep. Ultima întâlnire a avut loc în luna mai a acestui an, pe zgura de la Madrid, chiar în finală, când sportiva originară din Constanța s-a impus clar, cu 6-2, 6-4 și a cucerit trofeul.
Tot joi, de la ora 14.30, nemțoaica Angelique Kerber, liderul clasamentului mondial, o va întâlni pe Madison Keys (SUA), cap de serie numărul 6 şi locul 7 WTA.

Mai jos, toate calculele pentru calificarea Simonei Halep în semifinalele Turneului Campioanelor:

1. Victorie Halep, victorie Kerber – Halep adună două victorii şi merge în semifinale de pe locul secund;
2. Victorie Halep, victorie Keys – Halep, Kerber şi Keys ar aduna câte două victorii, astfel că criteriul meciurilor directe nu va mai conta. Se va lua, în schimb, în calcul, setaverajul, după cum urmează:
a. Halep bate în două seturi, Keys învinge în două seturi: Halep şi Keys merg mai departe;
b. Halep învinge în două seturi, Keys se impune în trei seturi: Halep şi Kerber merg în semifinale;
c. Halep se impune în trei seturi, Keys bate în două seturi: Keys merge mai departe de pe primul loc, în timp ce Simona şi Kerber (setaveraj 4-3) vor fi departajate de gameaveraj;
d. Halep învinge în trei seturi, Keys se impune în trei seturi: Kerber câştigă grupa, a doua sportivă care va merge în ultimul act se va alege între Simona şi Keys la gameaveraj;

Cum am precizat anterior, există posibilitatea ca Simona să ajungă în semifinale şi cu un eşec în ultima partidă. Într-un prim scenariu, e nevoie să îi ia set ultimei adversare, iar Kerber să se impună în duelul cu Madison Keys cu 2-0. Astfel, Keys, Halep şi Cibulkova vor avea câte o victorie, dar la setaveraj sportiva noastră va sta cel mai bine: -1 (3 seturi câştigate, 4 pierdute).

Există posibilitatea ca Simona să meargă mai departe şi cu înfrângere cu 2-1, iar Keys să îi ia un set liderului mondial. În acest scenariu, Cibulkova, Keys şi Halep vor avea câte un succes şi setaverajul identic (-2; 3 seturi câştigate, 5 pierdute). Diferenţa va fi făcută de gameaveraj.

2. Rezultatul din meciul direct, dacă două jucătoare se află la egalitate
3. În cazul în care mai mult de două jucătoare sunt la egalitate din punct de vedere al numărului de victorii, se vor lua în calcul următoarele criterii:
a. setaverajul (diferenţa dintre numărul de seturi câştigate şi numărul de seturi pierdute)
b. gameaverajul (diferenţa dintre numărul de game-uri câştigate şi numărul de game-uri pierdute)
c. numărul cel mai mare de game-uri câştigate

Turneul Campioanelor. Meciul dintre Simona Halep si Dominika Cibulkova poate fi urmarit video live stream aici, aici, aici sau aici