Acasa Sport-AutoSport Turneul Campioanelor. Simona Halep – Madison Keys, scor 6-2, 6-4

Turneul Campioanelor. Simona Halep – Madison Keys, scor 6-2, 6-4

17 afisari

Simona Halep a debutat cu o victorie la Turneul Campioanelor de la Singapore, 6-2, 6-4 cu americanca Madison Keys, duminică, în primul meci al competiției, în cadrul Grupei Roșii.

Halep începe și de data aceasta cu o victorie Turneul Campioanelor, după ce în 2014, când a jucat finala, a învins-o pe Eugenie Bouchard, iar anul trecut a dispus de Flavia Pennetta.

Keys, debutantă la WTA Finals, a început perfect, cu un as și a luat primul ghem al meciului. Halep a egalat situația și a reușit apoi un break (2-1), a urmat un ghem luat la zero, un break ”alb”, românca reușind 13 puncte consecutive, astfel că scorul a ajuns la 5-1. Keys a reușit să mai ia un ghem, dar Simona a încheiat setul cu 6-2, în 27 de minute.

Manșa secundă a fost mai echilibrată, dar Halep a avut două șanse de break în chiar primul ghem, luat în cele din urmă de americană. Halep a egalat, 1-1, după ce a salvat o minge de break, dar Keys a făcut 2-1, profitând de alte două mingi de break ratate de româncă. Halep a apelat la antrenorul Darren Cahill, iar apoi imediat a luat un ghem la zero (2-2). Simona a reușit un break (3-2), urmat de un ghem ”alb” (4-2). Roade au dat și discuțiile dintre Keys și antrenorul său, Thomas Hoegstedt, Madison egalând (4-4), după singurul său break din acest meci. Simona însă nu a cedat și a făcut imediat rebreak, încheind meciul cu 6-2, 6-4, în 69 de minute.

Halep a avut în acest meci doar 5 mingi direct câștigătoare, față de 16 ale adversarei. Keys a făcut însă enorm de multe greșeli neforțate, 41, față de numai 12 ale Simonei.

Halep, numărul patru mondial și a treia favorită la WTA Finals, o conduce acum pe Keys cu 5-1 în meciurile directe. Keys a învins, în 2014, în primul tur la Sydney, cu 6-1, 6-4, iar apoi au urmat cinci victorii ale româncei, în 2014, în turul doi la Roma, cu 5-7, 6-0, 6-1, și anul acesta, în optimi la Wimbledon, cu 6-7 (5), 6-4, 6-3, în finală la Montreal, cu 7-6 (2), 6-3, în sferturi la Wuhan, cu 6-4, 6-2, și acum la Singapore.

Simona Halep îşi începe aventura la ediţia din acest an a Turneului Campioanelor împotriva unei jucătoare aflate la debutul în competiţia de la Singapore.

Simona Halep - Madison Keys

Simona Halep – Madison Keys

Madison Keys este primul adversar al celei de-a treia favorite,  de la ora 12:00.

Deşi o conduce cu 4-1 pe ocupanta locului 7 WTA, Halep ştie că nu o aşteaptă un meci uşor.

„Poate intra foarte relaxată în meci, poate fi entuziastă, la fel cum am fost şi eu la prima participare, în 2014. O ştiu foarte bine, am jucat de multe ori contra ei şi ştiu cum să evoluez împotriva ei”, a declarat Halep.

Simona Halep va juca în Grupa Roşie la Turneul Campioanelor, alături de Angelique Kerber, Madison Keys şi Dominika Cibulkova.

Calificată la turneul de la Singapore pentru al treilea an la rand, Simona Halep are amintiri plăcute din 2014. Atunci, românca a învins-o clar pe Serena Williams în faza grupelor, dar americanca şi-a luat revanşa în finală. În schimb, anul trecut, Halep nu a ieşit din grupe. „Acest turneu înseamnă foarte mult pentru mine, este ceva special. Suntem doar opt jucătoare aici, cele mai bune opt din lume, iar pentru mine e a treia participare la rând. Mă simt foarte bine din punct de vedere fizic, mult mai bine decât anul trecut. Sunt bine şi mental, sunt proaspătă şi pot spune că sunt gata”, a spus Simona.

Celălat meci al zilei de la Singapore, Angelique Kerber – Dominika Cibulkova, este de la ora 14:30.

Meciul de deschidere al Turneului Campionilor se va disputa între Simona Halep și Madison Keys, duminică, de la ora 12:00.

Jucătoarea germană de tenis Angelique Kerber (locul 1 în clasamentul mondial) a învins-o, duminică, pe sportiva slovacă Dominika Cibulkova (poziţia 8 WTA), scor 7-6 (5), 2-6, 6-3, în grupa roşie a Turneului Campioanelor de la Singapore, disputat în sală.

Partida a durat două ore şi 18 minute. Kerber a servit patru aşi şi a comis trei duble greşeli, iar procentajele de reuşită la serviciu au fost modeste (58% cu primul şi 52% cu al doilea). Kerber a câştigat deşi a reuşit mai puţine break-uri decât Cibulkova, patru comparativ cu cinci.

Angelique Kerber a câştigat ultimele cinci confruntări directe cu Dominika Cibulkova. Succesul de azi îi aduce lui Angelique Kerber 153.000 de dolari, bani acordaţi pentru fiecare victorie obţinută în grupe la Turneul Campioanelor, pe lângă 151.000 de dolari, cât primeşte fiecare jucătoare ajunsă în această fază a competiţiei.

Din grupa roşie a Turneului Campioanelor face parte din Simona Halep (locul 4 WTA), care a învins-o duminică pe americanca Madison Keys (7 WTA), scor 6-2, 6-4.

Marţi, Simona Halep o va întâlni pe Dominika Cibulkova, în timp ce Madison Keys va evolua în faţa liderului mondial, Angelique Kerber. Ordinea acestor meciuri urmează să fie stabilită de către organizatori.