Acasa Sport-AutoSport Turneul de la Dubai. Simona Halep – Ekaterina Makarova, scor 6-3, 1-6, 7-5 (video)

11 afisari

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Dubai, dotat cu premii totale de 2.513.000 dolari, joi, după ce a învins-o pe rusoaica Ekaterina Makarova în trei seturi, cu 6-3, 1-6, 7-5.

Halep (23 ani), principala favorită a turneului, și-a luat o binemeritată revanșă în fața rusoaicei, care o învinsese cu 6-4, 6-0 în sferturile turneului Australian Open, luna trecută.

Românca, numărul patru mondial, a alternat în acest meci momente de joc bun cu altele în care a avut duble greșeli consecutive, reușind să transforme abia a cincea minge de meci, într-un final dramatic. Halep a comis nu mai puțin de 42 de erori neforțate, față de cele 34 ale adversarei, Makarova fiind superioară și la loviturile câștigătoare, cu 23-14.

Simona a început excelent meciul și a condus cu 3-0, după care rusoaica a încercat să revină în joc, s-a apropiat la 4-3, după ce și-a recuperat break-ul pierdut, dar Halep a câștigat din nou pe serviciul adversarei și a încheiat setul, cu 6-3, în 33 de minute.

Setul doi a fost marcat de o cădere inexplicabilă a româncei, care a fost condusă cu 2-0, și-a recuperat serviciul (1-2), dar apoi a cedat setul cu 1-6, după alte 33 de minute.

Setul decisiv a fost foarte echilibrat, strâns, ambele jucătoare fiind concentrate și încercând să nu piardă ritmul. S-a mers cap la cap până la 3-3, Simona irosind cinci mingi de break, după care a salvat și ea o minge de break și a preluat conducerea cu 4-3. Halep a rupt echilibrul și s-a desprins la 5-3, după un prim break, dar s-a relaxat prematur și Makarova a egalat, 5-5. Campioana noastră și-a adunat toate forțele, și-a făcut serviciul fără probleme și a reușit break-ul decisiv, transformând a cincea minge de meci, după două ore și 7 minute.

Halep o conduce acum cu 2-1 la meciurile directe pe Makarova (26 ani), numărul 9 mondial și cap de serie nr. 6 la Dubai, după ce Simona s-a impus cu 6-1, 7-6 (6) și în primul duel, desfășurat în 2013, la New Haven, în sferturile de finală.

Românca și-a asigurat un cec de 113.850 dolari și 350 de puncte WTA, iar în penultimul act la Dubai o va întâlni pe învingătoarea dintre daneza Carolina Wozniacki (a treia favorită) și italianca Flavia Pennetta (cap de serie nr. 10). Halep și Wozniacki sunt la egalitate la duelurile directe, 1-1, în timp ce cu Pennetta bilanțul este net defavorabil, 0-3.

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, care va juca joi în sferturile de finală ale turneului WTA de la Dubai, a declarat că se bazează mult pe sfaturile antrenorului său, Victor Ioniță.

Turneul de la Dubai. Simona Halep - Ekaterina Makarova

Turneul de la Dubai. Simona Halep – Ekaterina Makarova

”Îmi spune care e tactica, ce trebuie să joc, care sunt punctele forte ale adversarei, pregătește ce trebuie să fac pe teren, dacă e bine să fiu agresivă sau să joc de pe fundul terenului. Nu îmi place să urmăresc video adversarele, ci doar să vorbesc cu antrenorul. De fiecare dată îi spun părerea mea, fiecare îl ascultă pe celălalt”, a declarat Halep pentru site-ul oficial al turneului de 2.513.000 dolari.

Românca, principala favorită a competiției din Emiratele Arabe Unite, a avut nevoie să își consulte antrenorul în timpului meciului din optimi, cu bulgăroaica Țvetana Pironkova, în primul set, la scorul de 3-2 pentru adversară. Halep, numărul patru mondial, a câștigat meciul cu 6-4, 6-3.

Legat de rezultatele neașteptate înregistrate miercuri, când mai mulți capi de serie au părăsit competiția (Venus Williams, Agnieszka Radwanska, Ana Ivanovic, Petra Kvitova, Angelique Kerber), Halep a precizat că nu a urmărit meciurile.
Simona Halep a ajuns în sferturile de finală de la Dubai, după victoria în două seturi obținută miercuri, împotriva Tsvetanei Pironkova, scor 6-4, 6-3.
Celelalte sferturi de finală propun și ele meciuri de gală. Cele două sportive din Cehia care au rămas în concurs se vor afla față în față (Pliskova și Safarova), în timp ce ibericele își vor disputa între ele un loc în penultimul act (Suarez Navarro și Muguruza). Ultima partidă a zilei se anunță și ea spectaculoasă între Wozniacki și Pennetta.

Pentru un loc în semifinalele competiției din Emirate, principala favorită a întrecerii va evolua contra Ekaterinei Makarova, sportiva care a învins-o în aceeași fază a primului Grand Slam al anului, Australian Open.