Simona Halep - Tsvetana Pironkova, scor 6-7 (6), 7-6 (4), 7-5 | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Turneul WTA Eastbourne. Simona Halep – Tsvetana Pironkova, scor 6-7 (6), 7-6 (4), 7-5

scris de Șt. C
37 afisari

Simona Halep, favorită numărul doi, a învins-o joi pe bulgăroaica Țvetana Pironkova în trei seturi, 6-7 (6), 7-6 (4), 7-5, și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA pe iarbă de la Eastbourne (Marea Britanie), dotat cu premii totale de 753.900 dolari.

Halep, numărul doi mondial, a reușit să revină în meci după ce confruntarea se întrerupsese miercuri, din cauza ploii, la scorul de 7-6 (6), 2-1 și 40-30 pentru Pironkova.

Halep a dominat primul set și a condus cu 3-1, 4-2 și 5-3, a ratat cinci mingi de set la 5-4, apoi setul a ajuns în tie break, unde Halep a avut 6-4, dar a ratat alte două mingi de set și a pierdut cu 6-8.

Primele trei ghemuri ale setului al doilea au însemnat tot atâtea break-uri, Simona arătând nerăbdare în joc și greșind destul de mult. La reluare, Pironkova a reușit să se desprindă la 3-1, dar a urmat o serie de patru ghemuri la rând reușite de româncă, Halep conducând cu 5-3. Pironkova nu a renunțat la luptă și a reușit să își facă serviciul, iar apoi a realizat un break, egalând situația. Setul a ajuns în tie break, unde Halep a deținut controlul și s-a impus cu 7-4.

În decisiv jocul a fost în continuare echilibrat, însă cea care a înclinat balanța a fost Pironkova, care s-a desprins la 4-2. Imediat, Simona și-a recuperat break-ul și a egalat, 4-4, Pironkova a făcut 5-4, dar Halep a restabilit egalitatea și apoi a realizat un break decisiv, încheind meciul cu 7-5, după două ore și 40 de minute de joc efectiv.

Halep (25 ani, 2 WTA) și Pironkova (29 ani, 149 WTA) s-au înfruntat o singură dată, în 2015, în optimi la Dubai, Simona câștigând cu 6-4, 6-3.

Pironkova (lucky loser) a învins-o, miercuri, în turul secund pe Monica Niculescu, scor 6-0, 6-4.

Simona Halep și-a asigurat un cec de 18.940 de dolari și 100 de puncte WTA, iar în sferturi va juca împotriva danezei Caroline Wozniacki, a șasea favorită, care a trecut de rusoaica Elena Vesnina cu 6-1, 6-2. Meciul dintre Halep și Wozniacki va avea loc tot în cursul zilei de joi. Scorul este egal la meciurile directe dintre cele două, 2-2, daneza obținând ultima victorie, în 2015, la Stuttgartm, cu 7-5, 5-7, 6-2, în semifinale.

Simona Halep a trecut în trei seturi de Ying Ying Duan, și va juca astăzi un nou meci în turneul de la Eastbourne. Numărul 2 WTA o va înfrunta în optimi pe Tsvetana Pironkova, de la ora 19, în direct la Digi Sport 2. În turul secund, Pironkova a învins-o pe Monica Niculescu, 6-0, 6-4.

Turneul WTA Eastbourne. Simona Halep - Tsvetana Pironkova

Turneul WTA Eastbourne. Simona Halep – Tsvetana Pironkova

Simona Halep a avut meci greu, la Eastbourne, în prima apariție după finala pierdută la Roland Garros. În direct la Digi Sport, numărul 2 mondial a pierdut primul set al partidei cu Ying Ying Duan, scor 3-6. În actul secund, Halep a revenit și s-a impus tot la 3, iar în decisiv a stat permanent la controlul jocului: a câștigat cu 6-2, după un meci întins pe durata a două zile, din cauza ploii.
În meciul disputat în paralele, Monica Niculescu n-a avut nicio șansă în fața Pironkovei, în primul set. În cel de-al doilea, românca a început cu break, însă, jucătoarea din Bulgaria a reușit să revină și să se impună cu 6-4.
În meciurile directe, Simona Halep o conduce cu 1-0 pe Tsvetana Pironkova. Singurul duel, în ”optimile” de la Dubai, în 2015, pe hard, 6-3, 6-4 pentru Simona.
Pe 12 iunie 2017, Pironkova era locul 126 WTA, iar acum este a 149-a jucătoare a lumii. În vârstă de 29 de ani, sportiva născută la Plovdiv a adunat din tenis suma de 4.416.515 de dolari. Halep a ajuns la 18.381.910 de dolari.
Simona Halep continuă cursa pentru a prinde locul 1 WTA. Este în luptă directă cu Angelique Kerber. Pentru a sărit de pe locul 2 pe prima treaptă mondială, Halep are nevoie să treacă un tur mai mult decât Kerber.