Acasa Sport-AutoSport Turul Franţei – etapa a 6-a: Peter Sagan l-a învins pe André Greipel la sprint

Turul Franţei – etapa a 6-a: Peter Sagan l-a învins pe André Greipel la sprint

scris de Laurentiu Banches
4 afisari

Peter Sagan a reuşit să îl învingă la sprintul final din etapa 6-a din Turul Franţei pe un André Greipel accidentat, care a ratat şansa de a câştiga 3 etape la rând.

Peter Sagan a obtinut a 3-a victorie la debutul in Turul Frantei (foto:veloworld.com)

Slovacul Peter Sagan (Liquigas) a reuşit a treia victorie a sa din primul Tour de France la care particpă la un sprint în care a reuşit să îi întreacă pe marii specialişti ai acestei specializări, André Greipel (Lotto Belisol) şi Matthew Harley Goss (Orica GreenEdge), reuşind totodată să mărească diferenţa în clasamentul tricoului pe puncte, în faţa australianului Goss. De la sprint au absentat printre alţii campionul mondial Mark Cavendish (Sky Procycling), Tom Veelers (Argos Shimano) şi veteranul Oscar Freire (Katusha) toţi implicaţi într-o căzătură care a destabilizat plutonul cu mai puţin de 25 de km înainte de final.

Etapa a fost neliniştită din start, cu multe căzături în pluton, inclusiv una în care a fost implicat câştigătorul ultimelor două etape, André Greipel, care a scăpat totusi de incidentul ce a avut loc cu 24 de km la final şi în care au fost implicaţi mai mulţi favoriţi la câştigarea clasamentului general.  Dintre aceştia, scos total din lupta pentru câştigarea tricoului galben este învingătorul din Giro, canadianul de la echipa Garmin-Sharp, Ryder Hesjedal care a încheiat etapa la peste 14 minute distanţă de câştigător. Un grup în care s-au aflat Frank Schleck (Radioshack Nissan), Janez Brajkovic (Astana), Bauke Mollema (Rabobank), Jelle Venendert (Lotto Belisol), Michelle Scarponi (Lampre), Chris Anker Sorensen (Saxo Bank Tinkoff Bank), Pierre Rolland (Team Europcar) şi Alejandro Valverde (Movistar) a terminat la 2 minute şi 9 secunde de învingător, în timp ce olandezii Robert Gesink şi Steven Kruijwijk de la Rabobank au încheiat şi mai în spate, la 3:31.

La fel ca în etapa precedentă şi de această dată evadarea formată din 4 rutieri a fost prinsă în ultimii kilometri, americanul David Zabriskie (Garmin-Sharp), plecând de lângă companionii de evadare, David Malacarne (Team Europcar), Romain Zingle (cofidis) şi Karsten Kroon (Saxo Bank – Tinkoff Bank) cu puţin înainte de intrarea în utlimii 3 km, fiind prins de către pluton la intrarea în ultima mie de metri a cursei. În pofida tuturor incidentelor din această etapă, purtătorii tricourilor distinctive rămân aceiaşi: Fabian Cancellara (Radioshack – Nissan) – galben, Tejay Van Garderen (BMC Racing) – alb, Peter Sagan (Liquigas) – verde şi Michael Mørkøv (Saxo Bank-Tinkoff Bank) – alb cu buline roşi.