Acasa Sport-AutoSport Turul Italiei, etapa a 14-a: Victorie Amador, Hesjedal revine în roz

Turul Italiei, etapa a 14-a: Victorie Amador, Hesjedal revine în roz

scris de Laurentiu Banches
10 afisari

Costaricanul Andrey Amador câştigă prima etapă de munte înalt din Giro 2012, după un sprint la peste 2000 de metri altitudine cu 3 din colegii de evadare.

Andrey Amador castiga etapa a 14-a din Giro (foto:world.mitrasite.com)

Amador a adus a doua victorie pentru echipa spaniolă Movistar din acest Tur al Italiei, chiar dacă a fost ajuns pe ultima căţărare de 2 dintre foştii coechipieri din evadarea iniţială de 8 rutieri, din care au făcut parte Olivier Kaisen (Lotto Belisol), Jan Barta (NetApp), Andrey Amador (Movistar), Nelson Oliveira (RadioShack-Nissan), Matteo Montaguti (AG2R-La Mondiale), Nikolas Maes (Omega Pharma-QuickStep), Alessandro De Marchi (Androni Giocattoli) şi Pierpaolo De Negri (Farnese Vini-Selle italia). Pe ultimii metri ai etapei de 205 de km dintre Cherasco şi Cervinia, rutierul născut din un tată costarican şi o mamă rusoaică, Andrey Amador i-a învins pe cehul Jan Barta şi italianul Alessandro de Marchi.

În spatele acestora s-a dus o luptă între favoriţii Giro din care câştigător a ieşit canadianul Ryder Hesjedal de la Garmin-Barracuda, care a terminat pe locul al 4-lea cu 26 de secunde înainte unui grup de 9 rutieri în care s-a aflat şi fostul lider Joaquin Rodriguez de la Katusha. În această etapă, în afară tricoului roz, s-a mai modificat şi tricoul celui mai bun tânăr, cel alb, care a fost preluat de Rigoberto Uran de la Sky Procycling, care în acest clasament un avans de 20 de secunde în faţa coechipierului şi conaţionalului columbian Luis Henao Montoya.

Top 10 etapa a 14-a Turului Italiei:

1          Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team          5:33:36

2          Jan Barta (Cze) Team NetApp

3          Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli         0:00:02

4          Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Barracuda   0:00:20

5          Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team          0:00:46

6          Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling

7          Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team

8          Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

9          Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD

10        John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale

Top 10 clasament general:

1          Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Barracuda   59:55:28

2          Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team         0:00:09

3          Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team          0:00:41

4          Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat         0:01:05

5          Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale           0:01:06

6          Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team      0:01:07

7          Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team

8          Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling    0:01:19

9          Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD             0:01:20

10        Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago – CSF Inox        0:01:21

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Mai mult