Acasa Sport-AutoSport UEFA Champions League: Bayern Munchen – Manchester City, scor 1-0 (video)

UEFA Champions League: Bayern Munchen – Manchester City, scor 1-0 (video)

2 afisari

Campioanele Germaniei şi Angliei s-au întrecut în ratări până în ultimul minut al derby-ului grupei E – exteriorul lui Jerome Boateng din finalul partidei a decis cel mai tare duel al serii din UEFA Champions League.

Guardiola s-a bucurat ca un copil împreună cu jucătorii săi după golul decisiv marcat de fundaş. Şi până la reuşita lui Boateng tot Bayern a avut mai multe ocazii.

Thomas Muller l-a driblat pe Hart în primele secunde, dar a trimis în plasa laterală. Câteva minute mai târziu tot el l-a pus la grea încercare pe Hart cu o lovitură de cap sub transversală. După prima jumătate de oră, Lewandowski a fost şi el la o palmă de gol după ce l-a driblat pe portarul englez, dar și polonezul a nimerit doar plasa laterală.

Și în repriza a doua Hart şi-a mai salvat colegii în mai multe rânduri, însă nu a mai avut nimic de făcut la execuția splendidă a lui Jerome Boateng. Fundașul nemților a tras cu exteriorul la colțul lung, de la limita careului și i-a adus lui Bayern prima victorie din grupa în care Roma s-a distrat cu ruşii de la CSKA Moscova, 5-1.

Cel mai așteptat meci al etapei 1 din grupele Ligii Campionilor este cu siguranțǎ duelul germano-britanic ȋntre Bayern Munchen și Manchester City care se disputǎ miercuri, 17 septembrie, de la ora 21:45.

UEFA Champions League: Bayern Munchen vs Manchester City

Bayern Munchen este favorita principala ȋn Grupa E, grupǎ ȋn care se va lupta cu Manchester City, AS Roma și CSKA Moscova pentru calificare. Echipa lui Pep Guardiola are ambiții mari pentru acest sezon chiar dacǎ el a ȋnceput cu un eșec, scor 0-2 cu Borussia Dortmund ȋn finala Super Cupei Germaniei.

Manchester City a pierdut și ea Super Cupa Angliei, scor 0-3 ȋn fața lui Arsenal, iar debutul de sezon ȋn Premier League  nu este cel mai grozav.  Cele douǎ echipe s-au ȋntȃlnit și sezonul trecut de UEFA Champions League, cȃnd Bayern s-a impus ȋn Anglia cu 3-1, ca ulterior sǎ piardǎ pe propriul teren, scor 2-3.