Champions League: Barcelona - APOEL, 1-0 video | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport UEFA Champions League: FC Barcelona – APOEL, scor 1-0 (video)

UEFA Champions League: FC Barcelona – APOEL, scor 1-0 (video)

5 afisari

FC Barcelona s-a impus mult mai greu decât se credea în fața ciprioților de la APOEL. După golul marcat de Pique, catalanii au jucat mai relaxat în partea a doua și erau să piardă victoria, dar au avut noroc cu o intervenție de zile mari a lui Ter Stegen.

Luis Enrique a trimis din primul minut al partidei cu APOEL o formulă de echipă din care au făcut parte șapte jucători crescuți în propria curte a celor de la FC Barcelona: La Masia. Este vorba despre Bartra, Pique, Xavi, Samper, Sergi Roberto, Munir și Messi.

Catalanii au început bine meciul și au avut prima șansă de a marca după 12 minute, dar Pardo nu s-a lăsat păcălit de șutul expediat de Messi din lovitură liberă. Nici Neymar n-a fost mai breaz decât argentinianul, la faza din minutul 21, atunci când brazilianul a încercat un gol de efect la vinclu, dar mingea s-a dus pe lângă.

FC Barcelona și APOEL Nicosia se întâlnesc în faza grupelor din UEFA Champions League. Spaniolii pleacă drept favoriți în primul meci al Barcei din Liga Campionilor 2014.

UEFA Champions League: FC Barcelona - APOEL (live video)

UEFA Champions League: FC Barcelona – APOEL (live video)

Contra ciprioților. Luis Enrique, antrenorul catalanilor, și-a permis să trimită în teren nu mai puțin de șapte jucători formați în propria curte, ân La Masia. Este vorba despre Bartra, Pique, Xavi, Sergi Samper, Munir, Messi și Sergi Roberto.

Echipele de start

FC Barcelona: Ter Stegen – Daniel Alves, Pique, Bartra, Adriano – Xavi, Samper, Sergi Roberto – Messi, Munir, Neymar

Rezerve: Bravo – Douglas, Mathieu, Rakitic, Iniesta, Rafinha, S. Ramirez
Antrenor: Luis Enrique

Apoel Nicosia: Pardo – Mario Sergio, Joao Guilherme, Carlao, Antoniades – Tiago Gomes, Nuno Morais, Vincius, Aloneftis – De Vincenti, Sheridan

Rezerve: Chiotis – Kaka, Artymatas, Charalambides, Alexandrou, Manduca, Djebbour
Antrenor: Giorgos Donis