Acasa Sport-AutoSport UEFA Champions League, grupa A: Juventus – Atletico Madrid, scor 0-0

UEFA Champions League, grupa A: Juventus – Atletico Madrid, scor 0-0

2 afisari

Meci mare pe arena de cinci stele a celor de la Juventus Torino, unde campioana Italiei s-a intrebuintat serios pentru a tine piept castigatoarei ultimului titlu din Spania.

orinezii aveau nevoie de o remiza pentru a obtine calificarea in optimile Champions League si aceasta a fost obtinuta in cel mai pur stil italienesc cu putinta. Juventus a rezistat in fata ofensivei celor de la Atletico, iar Gianluigi Buffon a fost cel mai bun jucator al gazdelor, prin paradele sale mentinand-o pe Juve in Champions League. Asa s-a intamplat in minutul 16, cand portarul nationalei Italiei a intervenit decisiv in fata lui Koke. Buffon a mai avut o parada senzationala in minutul 22 la reluarea cu capul a lui Jimenez, pentru ca in finalul primei reprize sa respinga in lateral sutul lui Mario Suarez. Pana la urma Juventus si-a vazut sacii in caruta desi in permanenta a trait sub amenintarea rezultatului de la Pireu.

Derby-ul zilei de Liga Campionilor se va desfăşura marți, 9 decembrie, de la ora 21:45 pe Juventus Stadion din Torino, unde echipa locală întâlnește pe Ateltico Madrid.

UEFA Champions League, grupa A: Juventus vs Atletico Madrid

Juventus n-a scăpat de emoţii în această grupă şi are nevoie de un rezultat pozitiv pentru a fi sigură de calificare. Pe arena proprie italienii rămân o forţă în Europa şi în ultimii zece ani au fost învinşi doar de Bayern Munchen în Liga Campionilor. Merg excelent şi în competiţia internă, unde sunt lideri după 14 etape. Defensiva pare a fi punctul forte al torinezilor şi asta s-a văzut şi în meciul tur, când au fost depăşiti extrem de greu.

Atletico Madrid a fost de la început favorita grupei şi a demonstrat asta pe parcursul competitiei. Formaţia madrilenă este lideră, cu trei puncte peste Juventus, şi o remiză astăzi îi este suficientă. Spaniolii au pierdut un singur meci în grupă, deplasarea la Olympiakos Pireu, scor 2-3. Atletico a părut superioară lui Juventus în partida tur, demonstrând că atunci când forţează o poate depăşi cu uşurinţă. De asemenea, traversează şi ei o formă extraordinară şi au câştigat 10 din ultimele 11 jocuri disputate, fiind iarași implicaţi în lupta pentru titlu în Spania, la doar patru puncte de liderul Real Madrid.