Champions League: Real – Liverpool, 1-0 (video) | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport UEFA Champions League, grupa B: Real Madrid – Liverpool, scor 1-0 (video)

UEFA Champions League, grupa B: Real Madrid – Liverpool, scor 1-0 (video)

3 afisari

Real Madrid rămâne cu maximum de puncte și după a 4-a etapă a grupelor UEFA Champions League. Marți, deținătoarea trofeului a câștigat cu 1-0 contra lui Liverpool.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Karim Benzema, în minutul 27 al întâlnirii de pe „Santiago Bernabeu”. Madrilenii au câștigat mai clar decât o arată scorul, în fața unei echipe care și-a ținut pe bancă „numele grele”. Gerrard, Coutinho, Sterling, Balotelli, Henderson și Glen Johnson au început ca rezerve și doar primii 3 au intrat pe parcursul reprizei secunde.

Vicecampioana Angliei, învinsă în urmă cu două săptămâni cu 0-3 pe teren propriu de gruparea madrilenă a avut nevoie de un Mignolet în zi mare pentru a limita proporțiile scorului. Cele mai mari ocazii madrilene le-au aparținut lui James Rodriguez (4), Cristiano Ronaldo (10, 49), Marcelo (40), iar Bale – intrat pe teren în minutul 62 – a lovit bara transversală (70).

Liverpool a trimis primul șut pe poartă abia în minutul 56, prin fundașul stânga Alberto Moreno. Două minute mai târziu, Lallana a semnat cea mai mare ocazie a „cormoranilor”, șutând pe lângă poartă după ce a pătruns în careu cu o preluare frumoasă.

Real rămâne lider în Grupa B din UCL, cu 12 puncte și este deja calificată în optimile de finală ale competiției, cu două etape înaintea finalului acestei faze. Liverpool își păstrează și ea poziția, staționând pe locul al treilea, cu 3 puncte. În celălalt meci al grupei, FC Basel a câștigat cu 4-0 în fața lui Ludogorets Razgrad.

Real Madrid și Liverpool se întâlnesc marți, 4 noiembrie, de la ora 21:45, într-un meci contând pentru grupa B din UEFA Champions League.

UEFA Champions League, grupa B: Real Madrid vs Liverpool

Galacticii sunt mari favoriți, mai ales că se află într-o formă foarte bună, venind dupa 11 victorii la rând.  Ajunsă pe primul loc în Primera Division, Realul merge ceas și în Champions League, dovadă că are 9 puncte din 9 posibile și un golaveraj de 10-2, fiind de neoprit în drumul către câștigarea Grupei B.

După un sezon în care a surprins fotbalul mondial prin evoluțiile impresionante din Premier League, cormoranii sunt de nerecunoscut după plecarea lui Suarez și dupa accidentarea lui Sturridge. Echipa pregatită de Brendan Rodgers se află pe un modest loc 7 în Anglia. Mai mult, în urmă cu două săptămâni, englezii au fost învinși la scor de neprezentare de Real Madrid pe propriul teren. Cu toate acestea englezii vor încerca în această partidă să își ia revanșa și să își îmbunătățească șansele de calificare mai departe.