Acasa Sport-AutoSport UEFA Champions League, grupa F: Ajax – Barcelona, scor 0-2 (video)

UEFA Champions League, grupa F: Ajax – Barcelona, scor 0-2 (video)

2 afisari

Lionel Messi a marcat ambele goluri ale echipei sale, în victoria cu 2 – 0 pe terenul lui Ajax, ajungând la 71 de reuşite în Liga Campionilor, unul mai mult decât Cristiano Ronaldo şi la egalitate cu deţinătorul recordului, Raul.
Jocul de pe Amsterdam ArenA a debutat cu un gol inscris de brazilianul Neymar, insa anulat pentru o pozitie evidenta de ofsaid. In minutul 17, Lucas Anderson a reluat putin pe langa bara din stanga. Zece minute mai tarziu, pe fondul unor momente mai bune ale batavilor, Stegen a scos fantastic sutul la coltul lung al lui Klaassen.

Barcelona a deschis scorul cu zece minute inainte de pauza. Desi a intervenit bine la o lovitura libera executata aproape perfect de Messi, Cillessen a continuat cu o iesire neinspirata dintre buturi, iar argentinianul a fost omul potrivit la locul potrivit pentru a puncta cu capul din 8-9 metri in poarta ramasa goala. Olandezii au fost privati de un penalti in prima parte, dupa hentul comis in careu de Jordi Alba. Scapat singur cu Cillessen, dupa o noua pasa maiastra inventata de Leo Messi, Luis Suarez nu a fost in stare sa dubleze avantajul Barcei (59). Messi a fost cosmarul lui Veltman in aceasta seara. Argentinianul a inscris de langa stoperul lancierilor, apoi a provocat si eliminarea acestuia, cu douazeci de minute inainte de final. Pana la final, Lionel Messi l-a egalat pe Raul in clasamentul all-time al golgeterilor din Liga Campionilor prin golul care avea sa clarifice situatia in Grupa F.
Ajax Amsterdam și FC Barcelona se întâlnesc miercuri, 5 noiembrie, de la ora 21:45, într-un meci contând pentru etapa a 4-a din grupa F a grupelor UEFA Champions League.

UEFA Champions League, grupa F: Ajax vs Barcelona

Celor de la Ajax Amsterdam pare să le fi făcut bine înfrangerea de pe Nou Camp, din etapa precedentă, lăncierii reușind 3 victorii consecutive în care au marcat de 11 ori și au primit un singur gol. În precedenta partida de pe teren propriu din grupă, Ajax a terminat la egalitate cu PSG, scor 1-1 și a ajuns la 4 partide consecutive pe teren propriu fără înfrângere în Champions League. Cele doua formații au facut parte și anul trecut din aceeași grupă a Champions League, iar atunci pe Amsterdam Arena s-au impus lăncierii cu 2-1.

Luis Suarez va debuta în această ediție de Champions League în tricoul Barcelonei împotriva formației pentru care a jucat timp de 4 sezoane și a marcat 83 de goluri, Ajax Amsterdam.  Barcelona începuse campionatul din Spania fără greșeală, iar după primele 8 etape adunase 22 de puncte și nu primise nici un gol. După întâlnirea de pe Nou Camp cu Ajax, formația antrenată de Luis Enrique a suferit două înfrângeri consecutive în campionat, pe Santiago Bernabeu și pe teren propriu în fața celor de la Celta Vigo și a căzut până pe poziția a 3-a din La Liga.