Acasa Sport-AutoSport UEFA Champions League, optimi: Arsenal – Bayern, scor 0-2 (video)

UEFA Champions League, optimi: Arsenal – Bayern, scor 0-2 (video)

2 afisari

Bayern Munchen a învins pe Arsenal Londra cu scorul de 2-0 (0-0), miercuri seara, pe Emirates Stadium din Londra, în prima manșă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

Campioana Europei s-a impus prin golurile marcate de Toni Kroos (54) și Thomas Mueller (88), la capătul unui meci care a avut de toate. ”Tunarii” au avut șansa de a deschide scorul, în min. 9, dar Mesut Ozil a ratat un penalti pe care l-a scos tot el în duel cu Jerome Boateng (portarul Neuer a apărat). Soarta meciului s-a schimbat însă în finalul primei reprize, când Robben a fost agățat în careu de portarul Szczesny, care a fost eliminat, însă Alaba a tras în bară lovitura de pedeapsă.
Bayern s-a desprins după pauză, când Kroos a trimis mingea în vinclu, din marginea careului, la pasa lui Lahm (54). Bavarezii ar fi putut primi un penalty în min. 76, când Mueller a fost agățat în careu de Koscielny. Același Mueller a marcat pentru Bayern în min. 88, tot după o pasă venită de la Lahm. Bayern a mai avut o bară în prelungiri, prin Kroos (90+1).

***

Atletico Madrid a făcut un pas important spre sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, grație victoriei cu scorul de 1-0 (0-0) în deplasare cu AC Milan, miercuri seara, în prima manșă a optimilor. Singurul gol de pe San Siro a fost înscris de brazilianul Diego Costa (83). De menționat că în prima repriză Kaka a trimis mingea în bară (14).

Arsenal Londra și Bayern Munchen se ȋntȃlnesc ȋn prima manșǎ a optimilor UEFA Champions League,  miercuri, 19 februarie, de la ora 21:45.

UEFA Champions League, optimi: Arsenal Londra vs Bayern Munchen

Finalistă a ediţiei anterioare de Liga Campionilor, Bayern Munchen este cotată favorită la victorie pe terenul echipei Arsenal. Trupa lui Wenger a pierdut în faza grupelor confruntarea cu Schalke, scor 1-2. În retur, la Gelsenkirchen, londonezii şi-au luat revaşa doar pe jumătate, într-o partidă încheiată la egalitate, scor 2-2. Cu 10 puncte acumulate, Arsenal a terminat pe locul 2 grupa, în spatele lui Schalke, dar peste Olimpiakos Pireu şi Montpellier.

Bayern a cȃştigat seria în care a fost repartizată. Bavarezii au adunat 13 puncte în dublele cu Valencia, Lille şi BATE Borisov, contra bieloruşilor contabilizînd, în deplasare, singurul eşec. 15 goluri a marcat Bayern în grupă, cel puţin unul pe meci. Defensiva i-a fost depăşită în 7 rînduri, aceasta chiar dacă trupa lui Henyckes a primit doar 17 şuturi pe spaţiul porţii, cel mai scăzut total din competiţiei.