Acasa Sport-AutoSport UEFA Champions League, optimi: Manchester City – Barcelona, scor 0-2 (video)

UEFA Champions League, optimi: Manchester City – Barcelona, scor 0-2 (video)

6 afisari

FC Barcelona a făcut un pas important spre sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, graţie victoriei cu scorul de 2-0 în faţa formaţiei engleze Manchester City, marţi seara, chiar pe Etihad Stadium, în prima manşă a optimilor.

După o primă repriză cu puţine situaţii clare de gol, în care echipele s-au anulat reciproc, Barca s-a desprins în debutul reprizei secunde, când argentinianul Demichelis l-a faultat pe compatriotul său Leo Messi (foto) la limita careului, în postură de ultim apărător, iar arbitrul a dictat atât eliminare, cât şi penalty pentru oaspeţi, transformat de Messi (54).

City, la care portarul român Costel Pantilimon a fost rezervă, a forţat egalarea, chiar în inferioritate numerică, şi a fost periculoasă în câteva rânduri, în vreme ce Barca a încercat să dea lovitura pe contre, lucru reuşit în ultimele minute, când Dani Alves a trimis pe sub portarul Hart (90).

Cel mai atractiv joc din cadrul optimilor de finalǎ din UEFA Champions League, Manchester City – Barcelona are loc marți, 18 februarie, de la ora 21:45 pe Etihad Stadium.

UEFA Champions League, optimi: Manchester City vs Barcelona (foto:shamrockinsbar.com)

Manchester City s-a calificat fǎrǎ emoții ȋn optimi dupǎ ce a terminat la egalitate de puncte ȋn grupa D alǎturi de campioana Europei Bayern Munchen. Ȋn grupe, toate cele trei dispute care au avut loc pe Etihad Stadium s-au ȋncheiat cu goluri ȋn ambele porți, City primind ȋn fiecare duel minim douǎ goluri, chiar dacǎ a ȋntȃlnit formații mult mai modeste, precum CSKA Moscova sau Viktoria Plzen.

Barcelona a cȃștigat grupa H, devansȃndu-le pe Milan, Ajax și Celtic, catalanii neavȃnd ȋnsa un parcurs impresionant, obținȃnd doar 13 puncte din 18 posibile. Barcelona pare a fi ȋnsǎ echipa mai ȋn forma, dar formația catalanǎ ar putea fi și cea mai obosita. De la ȋnceputul lunii februarie City a disputat doar trei partide, ȋn timp ce Messi&co au bifat deja cinci jocuri. Ȋn weekend-ul trecut Manchester City a dispus cu 2-0 acasa de Chelsea ȋn FA Cup, ȋn timp ce Barcelona a cȃștigat la ”scor de tenis” duelul cu Rayo Vallecano (6-0).