Acasa Sport-AutoSport UEFA Champions League: Real – Schalke, scor 3-1 (video)

UEFA Champions League: Real – Schalke, scor 3-1 (video)

0 afisari

Real Madrid s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, fără vreo emoție, după ce a învins din nou echipa germană Schalke 04, marți seara, cu scorul de 3-1 (1-1), pe ”Santiago Bernabeu”, în manșa secundă a optimilor de finală.

Madrilenii, care aveau asigurată prezența în faza următoare a competiției după senzaționalul 6-1 de la Gelsenkirchen, a forțat exact cât a fost nevoie pentru a o obține un succes, care putea fi asemănător cu cel din tur, dacă portarul Faehrmann nu ar fi avut intervenții remarcabile și dacă jucătorii lui Ancelotti nu ar fi ratat alte situații clare.

Dacă Ronaldo a marcat două goluri și a trimis de două ori mingea în bară, galezul Gareth Bale a fost coautor la toate golurile gazdelor. Cristiano Ronaldo a deschis scorul cu un șut din apropiere, după pasa lui Bale (28). Pentru lusitan a fost al 12-lea gol marcat în acest sezon de Champions League și al 40-lea pentru Real în toate competițiile.

Morata a ratat în min. 28 la centrarea aceluiași Bale (intrat în minutul 8, în locul lui Jese — accidentat), după care Schalke a reușit egalarea, prin fundașul Tim Hoogland (31), la capătul unui contraatac. Pentru Hoogland a fost prima reușită din ianuarie 2010, când înscria pentru Mainz în Bundesliga. Echipa germană a oferit o replică bună în prima repriză, iar Huntelaar a fost aproape de gol împotriva fostei sale echipe (40). Faehrmann a făcut minuni în trei rânduri: 35 — când l-a blocat pe Morata, 51 — când a respins peste transversală lovitura de cap a lui Ronaldo, 55 — când l-a blocat pe Isco.

Real a decis soarta meciului în doar două minute, după contre rapide: Bale a recuperat un balon în propria jumătate și a pornit în atac, mingea a ajuns la Ronaldo, care nu l-a iertat pe Faehrmann (74); apoi, o nouă intercepție a lui Bale, dar Ronaldo a tras în bara transversală, mingea a revenit la galez, iar acesta l-a servit excelent pe Morata (75). Ronaldo a fost aproape de hat-trick (83), dar șutul său a întâlnit din nou bara.

După ce în tur a câștigat cu 6-1 pe terenul lui Schalke 04Gelsenkirchen, Real Madrid își pune doar problema scorului general pentru calificarea în sferturile de finală ale UEFA Champions League. Liderul la zi din Spania primește vizita nemților marți seară, de la ora 21:45, într-un meci transmis ÎN DIRECT pe Digi Sport 2.

UEFA Champions League: Real - Schalke

Madrilenii nu au mai pierdut de 30 de meciuri în toate competițiile și și-ar putea odihni mai mulți oameni de bază înaintea primului El Clasico din an. Cel mai probabil, Cristiano Ronaldo, actualul golgheter al sezonului în UCL (11 reușite  ), va începe ca titular.

Carlo Ancelotti a decis să trimită în teren o echipă de rezerve, cu excepția lui Xabi Alonso și Cristiano Ronaldo, pentru returul optimilor de finală cu Schalke. După 6-1 în tur, pentru madrileni nu mai există emoții cu privire la calificare în „sferturi”.

Real Madrid: Casillas – Nacho, Varane, Sergio Ramos, Coentrao – Illarramendi, Xabi Alonso, Isco – Jese, Morata, Cristiano Ronaldo
Antrenor: Carlo Ancelotti

Schalke 04: Faharmann – Howedes, Matip, Papadopoulos, Kolasinac – Goretzka, Neustadter – Obasi, Meyer, Draxler – Szalai
Antrenor: Jens Keller.