Acasa Sport-AutoSport UEFA CHAMPIONS LEAGUE: Schalke – Chelsea, scor 0-5 (video)

UEFA CHAMPIONS LEAGUE: Schalke – Chelsea, scor 0-5 (video)

19 afisari

Meciul din Grupa G a UEFA Champions League dintre Schalke şi Chelsea a dus cel mai caraghios autogol din acest sezon. Mijlocaşul de 24 de ani al „minerilor”, Jan Kirchhoff, a fost ghinionistul serii.

La 2-0 pentru Chelsea, cu un minut înainte de pauză, Cesc Fabregas a executat un corner. Kirchhoff a trimis mingea direct în poarta lui Fahrmann, după ce a sărit la cap cu doi coechipieri, Santana şi Howedes, într-o porţiune de teren unde nu se afla niciun jucător al lui Jose Mourinho.

Roberto Di Matteo l-a pedepsit pe jucătorul său. L-a înlocuit la pauză cu Christian Clemens, dar misiunea gazdelor a fost imposibilă. Trupa condusă de „The Special One” s-a impus cu 5-0.
Derby-ul Grupei G, dintre Schalke si Chelsea, poate decide echipa care va termina pe primul loc.

UEFA CHAMPIONS LEAGUE: Schalke - Chelsea

UEFA CHAMPIONS LEAGUE: Schalke – Chelsea

Doar trei puncte le despart pe cele doua echipe in fruntea grupei G a Ligii Campionilor si e de inteles ambitia lui Roberto di Matteo, antrenorul gazdelor, de a invinge fosta sa echipa, dupe ce Schalke a facut 1-1 pe Stamford Bridge in tur.

Nu sunt probleme de lot la Schalke, Huntelaar, Moting si Boateng urmand sa fie responsabili de atac. De partea cealalta va fi insa Diego Costa, complet refacut, si Hazard, amandoi marcatori in partida din weekend cu West Brom, ceea ce teoretic ar trebui sa fie garantia unui meci cu goluri.
Una dintre cele mai echilibrate partide din această seară a Ligii Campionilor pare a fi cea dintre Schalke şi Chelsea, echipe reprezentante a două dintre cele mai puternice campionate europene. Chiar dacă englezii sunt favoriţi la casele de pariuri, va fi un joc deschis oricărui rezultat, cu o echipă germană care este obişnuită cu presiunea acestei competiţii.