Acasa Sport-AutoSport UEFA Europa League, grupa D: Astra Giurgiu – Red Bull Salzburg, scor 1-2 (video)

2 afisari

Astra Giurgiu a fost învinsă de FC Red Bull Salzburg cu scorul de 2-1 (2-1), joi seara, pe stadionul „Marin Anastasovici” din Giurgiu, într-un meci din Grupa D a Europa League la fotbal.

Vicecampioana României a deschis scorul prin Takayuki Seto (15), dar echipa austriacă a revenit și a obținut toate cele trei puncte grațșie golurilor marcate de Kevin Kampl (36) și Jonatan Soriano (42).

Astra a început excelent și a ratat prima ocazie de gol în minutul 7, când o centrare în forță a lui Budescu în fața porții nu a fost ajunsă de Bukari. A urmat un șut al lui Junior Morais (9), prins de Gulacsi, iar giurgiuvenii au reușit deschiderea scorului în minutul 15, prin japonezul Takayuki Seto, cu un șut la colțul scurt, după o pasă a lui Enache: 1-0.

Echipa lui Isăilă a mai avut momente bune de joc în care a creat pericol la poarta lui Gulacsi (17, 35), dar ușor-ușor jocul gazdelor s-a stins, iar campioana Austriei a preluat controlul partidei. Salzburg a restabilit egalitatea în minutul 36, când Kampl a fost găsit liber în careu de Soriano și l-a executat pe Lung jr: 1-1. Peste doar șase minute, oaspeții au trecut în avantaj, Jonatan Soriano marcând, după o combinație cu Alan: 1-2.

În repriza secundă, Lung a intervenit salvator la o fază periculoasă a austriecilor (53). André Ramalho (60) a avut și el o situație bună, după care Budescu a fost autorul unei centrări periculoase (61), însă portarul Gulacsi a respins din fața lui Bukari și De Amorim. Oaspeții au mai ratat până la final, prin Alan (80) și Kampl (90).

Salzburg s-a impus meritat, în cele din urmă, demonstrând că este mai valoroasă decât Astra, care rămâne fără niciun punct după primele două jocuri. Pe 23 octombrie, Astra va juca la Glasgow, cu Celtic.

VEZI AICI GOLURILE

Astra Giurgiu și Red Bull Salzburg se ȋntȃlnesc joi, 2 octombrie, de la ora 22:05 ȋntr-un meci contȃnd pentru etapa a II-a din grupele Europa League.

UEFA Europa League, grupa D: Astra Giurgiu vs Red Bull Salzburg

Astra vine dupǎ o remizǎ albǎ obținutǎ pe terenul Stelei, dupǎ ce, 3 zile mai devreme, fusese ȋnvinsǎ surprinzǎtor de Dacia Mioveni, ȋn Cupa Romȃniei. Cȃt despre debutul ȋn grupele Europa League, acesta a fost dezastruos, giurgiuvenii fiind ȋnvinși de Dinamo Zagreb cu scorul de 1-5. Astra a mai primit o veste proastǎ zilele trecute, forul european hotǎrȃnd ca banii care i se cuvin giurgiuvenilor pentru participarea ȋn Europa League sǎ fie blocați, momentan, din cauza datoriilor mari avute cǎtre terți.

Salzburg a remizat ȋn prima etapǎ a grupelor Europa League, scor 2-2, cu Celtic, la capǎtul unui meci ȋn care au jucat foarte bine și ar fi meritat victoria. Ȋn deplasarile din aceastǎ competiție din sezonul, austriecii au un șir de 5 victorii și un rezultat de egalitate, primind doar douǎ goluri. Asta ȋn conditiile ȋn care printre adversari s-au numǎrat echipa ca Standard Liege, Ajax sau FC Basel