Acasa Sport-AutoSport UEFA Europa League, grupa D: Dinamo Zagreb – Astra Giurgiu, scor 5-1 (video)

UEFA Europa League, grupa D: Dinamo Zagreb – Astra Giurgiu, scor 5-1 (video)

4 afisari

Echipa croată Dinamo Zagreb a învins-o pe Astra Giurgiu cu scorul de 5-1 (3-0), în meciul disputat joi seara, pe stadionul ”Maksimir” din Zagreb, în Grupa D a Europa League.

Algerianul Soudani a marcat primele trei goluri ale lui Dinamo Zagreb (17, 24, 45+1). Gazdele au mai punctat prin tinerii Angelo Henriquez (70) și Ante Coric (90+2), inspirat introduși de antrenorul Mamic. Între reușitele lor a venit golul de onoare al lui Aurelian Chițu (82), și el intrat în repriza secundă.

Astra Giurgiu a dezamăgit, fiind umbra echipei care a eliminat-o pe Olympique Lyon, iar Dinamo Zagreb a jucat mai bine decât în cele două meciuri cu Petrolul Ploiești, valorificând și experiența superioară. Deși indiscutabil mai bune, gazdele au avut și doza lor de șansă, diferența la pauză fiind exagerată, cu un gol marcat cu mare ușurință în singurul minut de prelungire al primei reprize.

După ce Dinamo Zagreb a pus presiune în startul partidei, Astra a fost periculoasă în minutul 9 prin Budescu. Gazdele au deschis scorul în minutul 17, prin spectaculoasa lovitură de cap a algerianului Soudani, care a fructificat centrarea lui Ivo Pinto, fostul jucător al lui CFR Cluj. Astra nu s-a regăsit și a fost nesigură în apărare, iar același Soudani a majorat diferența în minutul 24, tot cu capul, în urma unui corner.

Astra a continuat să joace slab, departe de evoluția din dubla manșă cu Olympique Lyon. Echipa din Giurgiu a fost incomodată de presingul gazdelor, care s-au arătat superioare din punct de vedere fizic. După mult timp, elevii lui Daniel Isăilă a avut o ocazie, dar Ben Youssef a trimis cu capul pe lângă poartă (35). Budescu a executat bine o lovitură liberă în minutul 39, dar portarul Eduardo a apărat.

Chiar dacă Astra a echilibrat jocul, Dinamo s-a desprins la 3-0, o diferență nedreaptă, Soudani izbutind tripla în minutul 45+1, când a fost găsit liber în careul mic, apărarea echipei noastre fiind prinsă ușor pe picior greșit. Treptat, în repriza a doua, Dinamo Zagreb a preferat s-o lase pe Astra să construiască, dar giurgiuvenii au creat rareori faze notabile. Mai mult, gazdele au lovit din nou în minutul 70 prin tânărul jucător chilian Angelo Henriquez, care a înscris la prima atingere a balonului. Henriquez este împrumutat de la Manchester United.

Astra a punctat în minutul 82, când Chițu, intrat în joc de ceva mai bine de 20 de minute, a trimis în plasă o centrare a lui Budescu. Tot Chițu a șutat periculos șase minute mai târziu, după care campioana Croației a avut o nouă ocazie. În ultimul minut al prelungirilor, a venit golul lui Ante Coric, jucător în vârstă de 17 ani, pasator la această fază fiind Soudani.

Debutul Astrei Giurgiu ȋn grupele Europa League va avea loc joi, 16 septembrie, la Zagreb, ȋntr-o partidǎ cu echipa localǎ Dinamo ce va ȋncepe la ora 20:00.

UEFA Europa League, grupa D: Dinamo Zagreb vs Astra Giurgiu

Gazdele acestei partide au trecut în turul al-II-lea preliminar al UEFA Champions League de Žalgiris Vilnius (2-0 – 2-0), dar au fost eliminați de adversara Stelei din grupele Europa League, Aalborg BK în turul al-III-lea (1-0 -0-2). În play-off-ul Europa League dinamoviştii croați au eliminat-o pe Petrolul Ploieşti prin o dublǎ victorie (3-1 – 2-1).

Astra Giurgiu a marcat 17 goluri in 7 etape  de Liga 1 şi 7 goluri în 4 meciuri de Europa League, dar se deplaseazǎ ȋn Croația dupǎ o ȋnfrȃngere dureroasǎ ȋn clasament cu CFR Cluj. Veste bunǎ pentru Astra vine ȋnsǎ de la UEFA care a trimis confirmarea pentru a disputa meciurile de acasă din Europa League pe stadionul “Marin Anastasovici” din Giurgiu. Echipa patronată de Ioan Niculae va juca primul meci din grupe acasă pe 2 octombrie, cu austriecii de la FC Red Bull Salzburg.