US Open 2014: Dulgheru și Begu eliminate ȋn turul al II-lea | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport US Open 2014: Dulgheru și Begu eliminate ȋn turul al II-lea

US Open 2014: Dulgheru și Begu eliminate ȋn turul al II-lea

scris de Laurentiu Banches
1 afisari

Ȋn prima zi a partidelor din turul al II-lea de la US Open, doar Simona Halep a reușit sǎ iasǎ victorioasǎ pentru Romȃnia, Alexandra Dulgheru și Irina Camelia Begu fiind eliminate.

Alexandra Dulgheru s-a oprit în turul secund în proba de simplu a US Open, fiind învinsă de favorita 5 Maria Sharapova (Rusia), cu 4-6, 6-3, 6-2, dar după unul dintre cele mai frumoase meciuri de până acum, care a durat peste 2 ore și 38 de minute.  Jucătoarea româncă (locul 93 WTA) a început excelent partida cu Sharapova, câștigând primul set, după 53 de minute de joc, a rezistat eroic în al doilea set (54′), după care a fost nevoită să ceară o pauză medicală, cu cârcei la ambele picioare, iar ȋn cele Alexandra Dulgheru a trebuit să se recunoască învinsă ȋn cel de-al treilea set.

Irina Camelia Begu s-a oprit și ea în turul al II-lea al probei de simplu la US Open, fiind învinsă miercuri de italianca Roberta Vinci, cap de serie N. 28, în trei seturi, 2-6, 6-4, 6-1. Partida a durat 1 oră și 48 de minute. Begu (locul 73 WTA) ca și Dulgheru, rămâne cu 100 puncte WTA și 60.420 dolari pentru accederea în turul secund la US Open.