Acasa Sport-AutoSport US Open 2014, turul I: Victorii pentru Niculescu și Cȋrstea

US Open 2014, turul I: Victorii pentru Niculescu și Cȋrstea

scris de Laurentiu Banches
1 afisari

US Open a ȋnceput cum nu se putea mai bine pentru jucǎtoarele de tenis din Romȃnia, toate cele 5 reprezentante  reușind sǎ se calificae ȋn turul al II-lea.

Dupǎ ce ȋn prima zi au reușit sǎ obținǎ victorii Simona Halep, Irina Camelia  Begu și Alexandra Dulgheru, a venit rȃndul Soranei Cȋrstea și Monicǎi Niculescu sǎ le imite. Sorana Cîrstea (nr. 80 WTA) s-a calificat în turul II la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului, în urma victoriei obținute în două seturi, 6-1, 6-1, în 54 de minute de joc, în fața britanicei Heather Watson, nr. 45 WTA.

De partea cealaltǎ, Monica Niculescu a reușit sǎ o ȋnvingǎ ȋn 3 seturi, 6-7 (5/7), 6-1, 7-5 pe Iaroslava Șvedova (Kazahstan, locul 51 mondial). Meciul a fost cel mai lung al celei de-a doua zile din competiția feminină, durând 2 ore și 58 de minute, cu numeroase răsturnări de scor, mai ales în setul decisiv, când, practic, s-a jucat cât un meci întreg, 82 de minute și 10 break-uri.

Niculescu o va întâlni mai departe, ȋn turul al II-lea pe Barbora Zahlavova-Strycova (Cehia, cap de serie nr. 30).  Ca și celelalte calificate în turul 2 (Simona Halep, Irina Begu, Sorana Cîrstea și Alexandra Dulgheru), Monica Niculescu și-a asigurat un cec de 60.420 dolari și 100 puncte WTA.