Simona HALEP-Suarez NAVARRO, scor 6-2, 7-5 | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport US Open. Simona HALEP-Suarez NAVARRO, scor 6-2, 7-5

US Open. Simona HALEP-Suarez NAVARRO, scor 6-2, 7-5

14 afisari

Simona Halep, numărul cinci mondial, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului US Open, ultimul de Mare Șlem al anului, luni, la New York, după ce a învins-o pe Carla Suarez Navarro (Spania/N. 11), cu 6-2, 7-5.

Halep, semifinalistă anul trecut la Flushing Meadows, a făcut un meci excelent și și-a adjudecat victoria într-o oră și 38 de minute.

Românca a început foarte bine și a dominat primul set, în care a condus cu 4-0. Iberica (28 ani, 12 WTA) a revenit și a luat două ghemuri la rând, dar reprezentanta noastră a reușit un nou break și a încheiat setul cu 6-2, în 46 de minute. Primul set a avut schimburi foarte lungi de mingi, încheiate în majoritate în favoarea Simonei, ghemurile fiind deosebit de disputate, al treilea durând circa zece minute.

Setul al doilea a fost mai echilibrat și cu răsturnări spectaculoase de scor sub privirile managerului Simonei, Virginia Ruzici, ale președintelui Federației Române de Tenis, George Cosac. Suarez a condus cu 1-0, apoi Halep a luat două ghemuri la rând, iberica a întors scorul și a avut 3-2, Simona s-a desprins la 5-3 și părea că va încheia conturile. Carla Suarez Navarro a cerut o pauză de urgență pentru a merge la toaletă, iar apoi a avut o revenire remarcabilă, egalând situația, 5-5. Halep a făcut un nou break, iar apoi a încheiat conturile cu 7-5.

Halep a avut în acest meci 4 ași, în timp ce spanioloaica nu a reușit niciunul, având în schimb 2 duble greșeli (niciuna pentru constănțeancă). Halep a avut procentaje superioare atât la primul serviciu, cât și la punctele făcute cu ambele servicii. Simona Halep a avut 25 de mingi direct câștigătoare, față de 24 ale ibericei, a comis 18 erori neforțate, față de 24 ale adversarei.

Simona Halep și Carla Suarez Navarro au ajuns la 11 meciuri directe (6-5 pentru româncă), iar Simona a câștigat patru din ultimele cinci confruntări. Halep are cinci victorii pe hard și unul pe iarbă, în timp ce toate succesele Carlei au venit pe zgură, ea impunându-se și în cel mai recent meci direct, anul trecut, în semifinale la Roma, cu 2-6, 6-3, 7-5.

Halep și-a asigurat un cec de 450.000 de dolari și 430 de puncte WTA, urmând să joace în sferturi cu învingătoarea dintre americanca Serena Williams și kazaha Iaroslava Șvedova. Serena o conduce pe Simona cu 7-1 la meciurile directe, Halep pierzând și singurul meci cu Șvedova.

\Simona Halep e la un meci distanţă de o posibilă confruntare cu numărul unu mondial, Serena Williams, însă până atunci va avea un meci extrem de complicat în optimi, în faţa Carlei Suarez Navarro (Spania).

Simona HALEP-Suarez NAVARRO

US Open. Simona HALEP-Suarez NAVARRO. Sportiva noastră s-a calificat în optimile de finală de la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului, după o victorie dramatică în faţa unguroaicei Timea Babos, scor 6-1, 2-6, 6-4. Revenirea superbă din decisiv, în ceea ce a fost probabil cel mai bun set din punct de vedere calitativ disputat pe tabloul feminin de la Flushing Meadows anul acesta are darul să îi ofere un moral excelent sportivei din Constanţa.

US Open. Simona HALEP-Suarez NAVARRO. Totuşi, disputa care va avea loc luni, în faţa capului de serie numărul 11 se anunţă una extrem de complicată. Carla Suarez-Navarro, care a învins-o ieri, în două seturi, scor 6-4, 6-3, pe rusoaica Elena Vesnina şi pare a fi într-o formă excelentă, chiar dacă în teorie preferă zgura. Iberica nu a pierdut set la New York, venind totodată după un turneu bun la Cincinnati, unde a fost eliminată, după set decisiv, de Kerber.

US Open. Simona HALEP-Suarez NAVARRO. Va fi al 11-lea meci dintre cele două sportive, până în prezent bilanţul fiind egal, 5-5. Mai mult, 7 dintre cele 10 partide terminate pe teren (în 2014, la Roma, sportiva din Spania a beneficiat de accidentarea Simonei) s-au încheiat după manşă decisivă, astfel că echilibrul este unul evident. De notat, însă, că Halep are un avantaj important pe suprafaţă rapidă în faţa adversarei care şi-a celebrat ieri vârsta de 28 de ani, ea impunându-se în cinci dintre cele şase astfel de dispute.

US Open. Simona HALEP-Suarez NAVARRO. Specialiştii o consideră favorită pe Simona, care are o cotă de 1,31 pentru victorie (adversara are 3,5), însă foarte multe vor depinde şi de modul în care Halep se va recupera după confruntarea cu Babos. Dacă psihic nu poate fi altfel decât cu moralul ridicat, din punct de vedere fizic ar putea fi probleme: ea a recunoscut după partida contra jucătoarei maghiare că a avut dureri de spate.